صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

هر آنچه در مورد پلاتین باید بدانید

یکی از فلزات سنگین و گران بهایی که در جواهرسازی و سرمایه گذاری از آن استفاده می‌شود پلاتین است. ریشه‌ی این کلمه اسپانیایی و از واژه‌ی پلاتینا (pelatina) به معنی نقره کوچک گرفته شده است. این فلزبه علت چگالی بالا و خاصیت چکش خواری که دارد برای تولید زیورالات بسیار مناسب است. با ما همراه باشید تا همه چیز درباره‌ی پلاتینیوم و کاربرد آن را برایتان بگوییم.


خرید پلاتین بهتر است یا طلای سفید؟

پلاتین به شدت کم یاب است با اینکه از نظر ظاهری شباهت زیادی با نقره دارد اما قیمت پلاتین بسیار بیشتر است. این فلز سفید رنگ نسبت به خورگی و دمای زیاد مقاومت بالایی دارد. استفاده از این فلز به عنوان زیورالات به نسبت سایر فلزات بیشتر توصیه می‌شود. چرا که به مراقبت و نگهداری چندانی نیاز ندارد و نسبت به طلای سفید و نقره مقاومت بیشتری دارد و کمتر به تعمیر نیاز پیدا می‌کند. پلاتین ضد حساسیت و آلرژی نیز می‌باشد. برای کسانی که پوست حساسی دارند و نمی‌توانند از هر فلزی استفاده کنند توصیه می‌شود.

 

با خانواده ی گروه پلاتین آشنا شوید !

پالادیوم چیست ؟ هر آنچه نیاز دارید برای سرمایه گذاری در بازار پالادیوم بدانید ؟

رادیوم چیست ؟ چرا از آبکاری رادیوم در جواهرات استفاده می‌شود ؟

 

 چرا پلاتین گران است؟

این فلز اعلاترین نوع طلای سفید است. سنگین‌ترین و سخت‌ترین فلز سفید، پلاتین است. یک مکعب 15 سانتی پلاتین در حدود 75 کیلوگرم وزن دارد. به همین علت است که دوام این فلز سفید برای ساخت حلقه و دستنبد که روزانه استفاده‌ی بیشتری دارد انتخاب مطمئن تری است.

 

کجا می‌توان این فلز نقره ای را پیدا کرد؟

قرن هاست که پلاتین کشف شده است. بیشترین مقدار کشف شده در افریقای جنوبی، روسیه و کانادا است. به تازگی محققان نیز دریافته‌اند که بر روی سطح ماه و شهاب سنگ ها پلاتین نیز وجود دارد.

 

تعدادی فلز خالص پلاتین به رنگ نقره ای براق

سایر استفاده‌های پلاتین

 در سال 2010 تنها 30 درصد از این فلز در ساخت جواهرات و زیورالات استفاه می‌شد. بیشترین استفاده این فلز گران بها در صنعت خودروسازی برای جلوگیری از تولید گازهای گلخانه ای است. در شیمی درمانی نیز استفاده از این فلز برای درمان تومور ها کمک کننده است.

 

گران قیمت ترین فلزی که در جواهر سازی استفاده می‌شود چیست؟

اگرچه این باورهمگانی وجود دارد که پلاتین گرانترین فلز استفاده شده در جواهرسازی است اما فلز دیگری به نام رودیوم وجود دارد که به علت کمیاب بودن ارزش بیشتری دارد. رودیوم به عنوان روکش برای طلا و نقره به کار می‌رود و باعث ایجاد درخشندگی زیورالات می‌شود. پلاتین دومین فلز گران بها در ساخت جواهرات است.

 

تفاوت طلای سفید و پلاتین

طلای زرد و معمولی را با رودیوم ابکاری می‌کنند و در نهایت طلای سفید به وجود می‌آید. رودیوم به کار رفته در این فرایند باعث درخشش و زیبایی طلای سفید می‌شود.در مقایسه بین طلا سفید و این فلز، ظاهر پلاتین کمی خاکستری است. در طول زمان هر کدام از آن‌ها نیاز مجدد به ابکاری و پولیش پیدا می‌کنند.طلای سفید به مرور زمان طلایی می‌شود و پلاتی نیز کدر می‌شود اما با جلای مجدد می‌توان دوباره ظاهر آن‌ها را براق و درخشان کرد.

 

چرا از این فلز گران قیمت به عنوان حلقه‌ی طلا استفاده می‌‌کنند؟

این مدل فلز به طور طبیعی سفید است و تا حدود 95 درصد خالص است.هزینه‌ی نگهداری از پلاتین به نسبت طلا و نقره کمتر است و به طور کلی مراقبت آنچنانی نیاز ندارد و برای استفاده‌ی روزانه بسیار مناسب است. حلقه‌های پلاتینی به علت ظاهر سفید و زیبا، دوام، و کمیاب بودن برای ساخت حلقه‌های عروسی کاربرد فراوانی دارد. از طرف دیگر در اسلام طلا برای مردان حرام اعلام شده است به همین دلیل است که استفاده از پلاتین به عنوان حلقه ی ازدواج مردانه کاربرد فراوانی دارد.

 

راهکارهایی برای نگهداری از جواهرات پلاتینی

زیورالات خود را درجعبه و ساک های جدا نگهداری کنید تا دوام و کیفیت آن‌ها حفظ شود و توسط قطعات دیگر دچار خراشیدگی نشوند.

زیورالات خود را به وسیله ی صابون ملایم و آب بشویید.

بسیاری از مواد شوینده به پلاتین آسیب نمی‌زند اما بعضی ترکیبات شیمیایی به کار رفته در آن‌ها موجب آسیب می‌شود. بنابراین فراموش نکنید در هنگام تمیز کردن خانه و استفاده از شوینده‌های گوناکون جواهرات خود را در بیاورید.

اگر خواهان ایجاد تغییرات در زیورالات پلاتینی خود هستید مانند پولیش و آب کاری و یا تغییر اندازه حتما به تعمیرکاران و جواهرسازان معتبرمراجعه کنید.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

1399/4/2,10:37:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30