صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

قیمت گذاری طلای اب شده | قیمت شمش طلا چگونه تعیین می شود

طلای اب شده چیست و چگونه بر روی آن قیمت می گذارند؟ ما میخواهیم در این پست طلای اب شده تمامی نکاتی که به طلای اب شده مربوط است را برایتان توضیح دهیم.


قیمت طلای اب شده چگونه تعیین می شود؟

طلا به علت زیبایی طبیعی و درخشش و همچنین ارزش پولی آن از دیرباز برای مردم ارزشمند بوده و هست. قیمت گذاری طلای اب شده بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. بازار طلا هر روز طبق سیستم ساده‌ای این فلزگرانبها را قیمت‌گذاری می‌نماید. بازار رسمی قیمت گذاری طلای اب شده برای هر کسی که در صنعت طلا فعالیت می‌نماید از معدن‌کاران گرفته تا بانک‌داران و مغازه داران مهم است.

طلا کالایی است که بر اساس عرضه و تقاضا خرید و فروش می‌شود. رابطه مستقیم بین عرضه و تقاضا قیمت در لحظه طلای اب شده را تعیین می‌نماید. تقاضا برای جواهرات تقریباً ثابت است، گرچه رکود اقتصادی منجر به کاهش موقتی تقاضا دراین صنعت می شود. تقاضا از طرف سرمایه گذاران و بانک‌های مرکزی، به طور معکوس اقتصاد و احساسات سرمایه گذاران را ارزیابی می کند. اگر سرمایه‌گذاران در مورد اقتصاد نگران باشد اغلب طلای اب شده خریداری می‌کنند. در صورت افزایش تقاضا قیمت طلا نیز روند صعودی به خود میگیرد.

 

تعدادی شمش طلا روی هم قرار گرفته

 

تاریخچه قیمت گذاری طلای اب شده

ازاوایل قرن بیستم، بسیاری از ملل ارزش واحد پول کشورشان را مطابق ارزش طلای اب شده قرار دادند. بعد از جنگ جهانی اول، استفاده از طلا به عنوان معیار قیمت‌گذاری به شدت کنار گذاشته شد. علت این امرعدم تمایل کشورها به داد و ستد طلا با سایر ملل بود. پس از جنگ جهانی اول، در اقدامی برای حفظ قدرت مالی لندن، بانک مرکزی انگلستان با معدن‌کاران مهم آفریقای جنوبی توافقی را صورت داد. طبق بندهای این قرارداد، معادن موظف بودند طلایی که به تازگی از معدن استخراج شده را به لندن بفرستند. این طلای اب شده در بازار آزاد به قیمت عادلانه‌ای به فروش می‌رسید. قیمت‌گذاری بازار طلای لندن متشکل از پنج بانک اصلی برای تعیین قیمت منصفانه بازارطلا می‌باشد. اولین جلسه این هیات، در 12 سپتامبر سال 1919 برگذارشد و تا کنون روند قیمت‌گذاری ادامه دارد.   

 

نحوه ی محسابه قیمت طلای اب شده

اعضای هیات قیمت‌گذاری طلای اب شده لندن هر روز دو بار از طریق تماس کنفرانسی در ساعت 10:30 صبح و 3 بعد از ظهربه وقت گرینویچ با هم ارتباط برقرار می‌کنند. رئیس هیات قیمت اولیه را اعلام می کند و هر بانک عضو مشخص می کند که چه تعداد شمش طلای اب شده را با این قیمت خریداری می‌کند یا بفروشند. اگر تعداد خریداران زیاد یا تعداد فروشندگان اندک باشد، قیمت طلا افزایش پیدا می‌کند. اگر تعداد خریداران برای قیمت مشخص به حد نصاب نرسد قیمت افت پیدا می‌کند. محاسبه قیمت طلای اب شده زمانی که تعداد خریداران و فروشندگان برابر با 50 شمش برای هر نفربرسد، تعیین می‌شود. در حال حاضر، این فرآیند کمتر از 15 دقیقه زمان می‌برد. ولی در گذشته نزدیک به دو ساعت برای انجام آن زمان نیاز بوده است.

به عبارت دیگر محاسبه قیمت طلا فرآیندی است که روزانه انجام می‌شود. طی توافقی بین طرفین در بازار، فلزات گرانبها به نرخی مشخص مورد داد و ستد قرار می‌گیرند. همچنین این فرآیند شامل ثابت نگه داشتن قیمت طلای اب شده در بازار، از طریق کنترل کردن عرضه و تقاضا می‌باشد. سفارشات به علت نوسان قیمت، در طول روند قیمت‌گذاری تغییر می‌کنند. این روند تا زمانی که سفارشات برآورده شوند ادامه می‌یابد و قیمت "ثابت" می‌گردد.

 

مزایای قیمت گذاری طلای اب شده

مردم و تجارت‌های مختلف به صورت گسترده در سراسر جهان از ارزش گذاری طلا استفاده می‌نمایند. این فرآیند به افراد کمک می‌کند تا مطابق معیار جهانی به داد و ستد بپردازند. پالایشگاه‌ها و معادن برای ارزش‌گذاری موجودی خود از قیمت‌های فعلی بازار طلا بهره می‌برند. این در حالیست که بانک‌ها ازاین قیمت‌ها برای انجام داد و ستد بازارهای بعدی طلا و ارزش‌گذاری روزانه موجودی شمش طلای اب شده خود استفاده می‌نمایند. فروشندگان نیزازاین قیمت‌ها برای تعیین بهای طلا و سایر اجناسی که در ساختشان طلا به کار رفته است استفاده می‌کنند.

 

شمش و طلا

قیمت‌های طلای اب شده

در طی اولین قیمت‌گذاری رسمی قیمت طلای اب شده در سال 1919، قیمت طلا 20.67 دلار درهر اونس یا 4.94 پوند انگلیس تعیین شد. در سپتامبر 2012، قیمت طلا به طرز چشمگیری افزایش یافت و به 1،759 دلار در هر اونس، یا 1087 پوند انگلیس رسید. این افزایش قیمت که بسیار بیشتر از نرخ تورم است، احتمالا به عوامل مختلفی از جمله افزایش تقاضا همراه با عرضه نسبتاً پایدارمربوط می‌باشد. به گفته CNN، برخی از رکوردهای قیمت طلای اب شده دراوایل قرن بیست ویکم ممکن است به دلیل نوسانات بازار سهام و سایر ابزارهای مالی باشد، زیرا سرمایه گذاران به دنبال روش هایی برای کاهش آسیب پذیری خود هستند.

 

قیمت لحظه‌ای و آنی طلا چیست؟

قیمت لحظه‌ای قیمت فعلی بازار است که در آن  روند خرید و فروش مال یا دارایی با پرداخت و تحویل فوری صورت می‌پذیرد. قیمت لحظه‌ای با قیمت آتی متفاوت است. به عبارت دیگر قیمتی که در آن طرفین در قرارداد آتی توافق می کنند که درتاریخ  معامله تسویه کنند.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

 

1399/6/31,7:50:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30