صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)
0 0
0 0

طلا از پلاتین، پالادیوم و نقره جا ماند ! تحلیل بازار جهانی / 2 اسفند

با کمی نگاه به بازار فلزات گران بها در هفته ی گذشته به این موضوع پی خواهید برد که، مسیر رشد طلا نسبت به فلزات ارزشمند دیگر همچون نقره، پلاتین و پالادیوم با مشگلات زیادی مواجه شده است. به طوریکه که از دستاورد های سه فلز ارزشمند دیگر عقب مانده است.


تحلیل بازار طلا ی جهانی در هفته ی گذشته

کاهش ارزش طلای جهانی در هفته ی گذشته دلایل بسیاری دارد. با این حال یکی از بزرگترین دلایلی که سبب شده تا طلا در بازارهای جهانی با افت قیمت مواجه شود را میتوان رشد بازارهای سهام و بورس ایالات متحده آمریکا دانست. با افزایش خوش بینی ها برای رشد اقتصادی در جهان، سرمایه گذاران با دید آینده نگری خود در حال کوچ از بازار طلا به سمت بازار سرمایه گذاری هستند.

 اقتصاد روبه رشد و اقتصاد بهبود یافته از همه گیری ویروس کرونا، باعث تحولات چشمگیری در آینده خواهد گشت، این تحولات در حوزه فناوری سبب می شود تا فلزاتی همچون پلاتین، نقره و پالادیوم با افزایش قیمت مواجه شوند.

مشاهده ی تابلوی قیمت لحظه ای طلا 18 عیار !

آیا قیمت نقره، پلاتین و پالادیوم در آینده افزایش پیدا خواهند کرد ؟

نقره و ساخت صفحات خورشیدی

دورشدن از سوخت های فسیلی و حرکت به سمت انرژی خورشیدی یکی از دلایل افزایش قیمت نقره در آینده است. چرا که نقره نقش بسزایی در ساخت صفحات خورشیدی ایفا می کند. با حرکت بیشتر جهان به سمت انرژی خورشیدی، تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند بالا می رود و در نهایت این قیمت نقره است که افزایش پیدا خواهد کرد.

 

پلاتین، پالادیوم و شروع فعالیت گسترده خودرو سازان

میتوان گفت یکی از مهم ترین کاربرد های پلاتین و پالادیوم به عنوان مبدل های کاتالیزوری در خودرو است که باعث می‌شود گاز های خطرناک حاصل از احتراق در موتور خودرو از بین برود. دیگر کاربرد های پلاتین در صنایع شیمیایی است زیرا میتواند به عنوان یک کاتالیزور با اسید نیتریک، سیلیسیم و بنزین پیوند بخورد. با بهبود اقتصادی جهان، صنایع خودرو سازی هرچه بیشتر فعالیت های خود را پیش خواهند برد، فعالیتی که تقاضا را برای خرید این فلز ارزشمند افزایش می‌دهد. 

پلاتین سنگین ترین فلزگران بهاست که دوبرابر وزن طلا، وزن دارد. همچنین پلاتین 10 برابر نادرتر از طلا است.

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت پلاتین در آینده، نحوه جداسازی و استخراج این فلز ارزشمند است. چرا که پلاتین با تصفیه ساده آتش جدا نمی شود و نیاز به یک فرآیند شیمیایی ویژه است.

 

با توجه به دلایلی که در بالا ذکر شد، با بهبود اقتصادی جهان، و توسعه برنامه های اقتصادی در آینده، این استفاده از نقره، پلاتین و پالادیوم است که ضروری است. چرا که با گسترش فناوری در آینده این فلزات ارزشمند استفاده بیشتری خواهند داشت. و همین امر است که آینده این 3 فلز را درخشان می کند.

 

1399/12/2,10:30:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30