سوت در بازار طلا به چه معنی است؟ 

یکی ازاصطلاحات پرکاربرد بازار طلا و سکه، سوت می‌باشد که برای اندازه‌گیری وزن ذرات ریز طلا که دارای ارزش می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به یاد داشته باشید که این اصلاح فقط در بازار طلا و سکه و طلای آب شده توسط طلافروشان به کار برده می‌شود و در اصناف دیگر کاربردی ندارد و دیگران، برای اندازه‌گیری وزن اجسام کوچک از واحد میلی‌گرم استفاده می‌کنند.شاید برایتان سوال شده باشد که سوت معادل چه مقداری است و منظور طلافروشان از یک سوت چیست؟ در ادامه سوال احتمالی شما را پاسخ خواهیم داد.

یک سوت معادل یک هزارم گرم است به عبارت بهتر، یک گرم برابر هزار سوت است.

نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه کنید، نحوه خواندن سوت از روی ترازوی حساس طلافروشان است. حتما این سوال برایتان پیش آمده که مگر خواندن عددی که ترازو نشان داده می‌دهد چقدر ممکن است پیچیده باشد که انقدر بر مهم بودن آن تاکید می‌شود؟!

 

 

  • نحوه صحیح خواندن سوت از روی ترازو

در پاسخ باید بگوییم خواندن عدد نشان داده شده توسط ترازو اصلا پیچیده نیست بلکه به دقت زیادی نیاز دارد و هنگام خواندن وزن طلا و سکه از روی ترازوی حساس طلافروشی، فقط به این نکته توجه داشته باشید که حتما سه رقم بعد ممیز را بخوانید و اگر ترازو دو رقم بعد اعشار را نشان می‌دهد شما یک صفر فرضی در انتهای عدد در نظر بگیرید و سپس آن را بخوانید. برای روشن‌تر شدن مطلب گفته شده به مثالی که در ادامه زده شده است توجه کنید؛ فرض کنید شما قطعه‌ای از طلاهای خود را برروی ترازو قرار داده‌اید و ترازو عدد 23.78 را نشان می‌دهد برای خواندن این عدد که نشان‌دهنده‌ی وزن قطعه طلای شما می‌باشد یک صفر به آخر عدد اضافه کرده یعنی وزن طلا برابر 23.780 می‌شود و بیست و سه گرم و هفتصد و هشتاد خوانده می‌شود.

به خاطر داشته باشید که اگر عدد نشان داده شده را به صورت بیست و سه گرم و هفتاد و هشت سوت بخوانید، درواقع منظور خودتان را به طلافروش اشتباه رسانده‌اید و طلافروش تصور می‌کند که منظور شما 23.078 می‌باشد. پس همیشه حواس خود را جمع کنید و به طور صحیح عدد را بخوانید و وزن را بیان کنید تا اشتباهی رخ ندهد.

 

 نحوه تبدیل وزن طلا برحسب سوت به قیراط

طلافروشان علاوه برسوت ازاصطلاحات خاص دیگری نیز استفاده می‌کنند که ما در مقاله‌‌ی اصطلاحات بازار طلا و سکه و طلا آب شده، آن‌ها را شرح داده‌ایم. در بین این اصطلاحات، اصطلاحی به نام قیراط به چشم می‌خورد که درادامه توضیحی درمورد ارتباط آن و سوت داده‌ایم.

قیراط واحد اندازه‌گیری وزن سنگ‌های قیمتی از جمله الماس، زمرد، یاقوت و مروارید می‌باشد و جواهرفروشان برای اعلام وزن سنگ‌های قیمتی از این واحد استفاده می‌کنند که معادل 200 سوت است.

برای تبدیل کردن واحد سوت به قیراط کافی‌است وزنی که برحسب سوت می‌باشد را بر 200 تقسیم کنیم؛ به طور مثال وزن یک مروارید که برابر با 800 سوت است معادل 4 قیراط می‌باشد یا وزن یک قطعه سنگ قیمتی که برابر با 1400 است معادل 7 قیراط می‌باشد.

 

 جمع‌بندی:

در این مقاله به معرفی واحد سوت که یکی از اصطلاحات پرکاربرد بازار طلا و سکه می‌باشد، پرداختیم و اگر این اصطلاح که توسط طلافروشان مورد استفاده قرار می‌گیرد به گوش شما برسد دیگر برایتان ناآشنا نیست و میدانید که منظور از یک سوت، یک هزارم گرم است. همچنین با نحوه خواندن آن که بسیار مهم است نیز آشنا شدید و اکنون می‌دانید که هنگام خواندن وزن طلا از روی ترازوی حساس طلافروشی، حتما سه رقم بعد ممیز را بخوانید.

و همینطور با ارتباطی که بین قیراط و سوت وجود دارد آشنا شدید که برای تبدیل سوت به قیراط، وزن قطعه طلایی که برحسب سوت بیان شده است را بر 200 تقسیم می‌کنید.

 

 

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید