صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)
10,546,000 104,989,000
0 0

سکه ضرب شده و سکه نومیسماتیک

خرید طلا به صورت فیزیکی به روش های گوناگونی انجام پذیراست . خرید جواهرات ، سکه و شمش از جمله مثال‌های خرید فیزیکی طلا می‌باشند . در مثال‌های بالا شمش و سکه بهترین گزینه برای نگهداری طلا به صورت فیزیکی است . اگرچه باید هزینه اجرت ساخت آن‌ها نیز لحاظ شود .

 


هزینه تبدیل طلای خام به سکه اغلب به مصرف‌کننده تحمیل می‌شود . همچنین اکثر فروشندگان سکه به عنوان واسطه هزینه اجرت ساخت را به قیمت‌ها اضافه می‌کنند . با وجود همه این‌ها ، سکه همچنان پرطرفدارترین گزینه برای خرید طلا به صورت فیزیکی محسوب می‌شود . بنابراین بررسی ویژگی‌های این کالای پرطرفدار و جذاب و مقایسه انواع آن از اهمیت خاصی برخوردار است .

در ادامه مطلب به بررسی ویژگی‌ها و مقایسه انواع سکه می‌پردازیم . همچنین معرفی سکه نومیسماتیک و آشنایی با ویژگی های آن بخشی از مطلب پیرو را تشکیل می‌دهد .

 

سکه طلا چیست ؟

سکه طلا ممکن است به منظور سرمایه‌گذاری مورد خرید و فروش قرار بگیرد . فلزات به کار‌رفته در آن عمدتا از جنس طلا و مس  یا آلیاژی از طلا و نقره و مس‌اند.با این تفاوت که طلا ، بخش عمده بدنه سکه را تشکیل می‌دهد . سکه همانند شمش ، کالایی است که سرمایه گذاران اغلب از آن به عنوان ابزاری برای مقابله با رکود و تورم استفاده می کنند . اگرچه همانند سایر کالاها قیمت آن دستخوش تغییر می‌شود اما همیشه بهای آن نسبتا بالاست . سکه طلا بر اساس جرم و درجه خلوص آن اندازه‌گیری می‌شود .

 

نومیسماتیک طلا

 

انواع سکه بهار آزادی در ایران

سکه‌ بهار آزادی یکی از متداولترین انواع سکه است که در ایران مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد . سکه‌های بهار آزادی در دو طرح قدیم و جدید ، و در قطع‌های مختلف از جمله «ربع» ، «نیم» ، «یک» یا «تمام» موجود هستند . عیار طلای تمامی این سکه‌ها 900 در 1000 است.به عبارت دیگر (%90) سکه از طلاست و باقی مانده آن را مس یا آلیاژ نقره و مس تشکیل می‌دهد . در مطلب بعد ، به بررسی برخی از ویژگی‌های انواع سکه بهار آزادی از نظر قطر، عیار و وزن میپردازیم .

سکه‌های طرح قدیم و سکه‌های طرح جدید بهار آزادی در همه‌ی خصوصیات عیاری ، وزنی ، قطری با یکدیگر یکسان‌اند و فقط از حیث سال ضرب متفاوت‌اند . به بیان دیگر عیار هر دو طرح سکه 21.6 است و معمولا با عیار 22 شناخته می‌شوند . وزن و قطر هر دو طرح مختلف سکه به ترتیب 8.133 گرم و 22 میلیمتر است .

نیم سکه بهار آزادی با ضخامت و قطری به اندازه 19 میلیمتر و عیار 22 مورد داد و ستد قرار می‌گیرد . وزن نیم سکه برابر با 4.0665 گرم می‌باشد . همچنین وزن ، قطرو عیار ربع سکه بهار آزادی  به ترتیب برابر با 2.3225 گرم ، 14 میلیمتر و 22  می‌باشد .

با توجه به مطالب بالا می‌توان نتیجه گرفت که عیار هر سه قطر سکه بهار آزادی با یکدیگر یکسان‌اند و از نظر وزنی و قطری متفاوت‌اند .

 

سکه نومیسماتیک چیست ؟

نومیسماتیک (Numismatics) در لغت به معنای مطالعه یا جمع‌آوری سکه ، پول کاغذی و مدال است . سکه‌های نومیسماتیک کمیاب و گرانبها هستند . ارزش این نوع از سکه‌ها چیزی بیش از فلزات گرانبهای به کار رفته در ساختار آن‌هاست .

سکه‌های نومیسماتیک (Numismatic) با سکه‌های طلای رایج متفاوت‌اند . بسیاری از افراد که خواهان سرمایه‌گذاری  در طلا و نقره به صورت فیزیکی هستند ، این فلزات گرانبها را به صورت سکه یا شمش خریداری می‌کنند . ارزش ذاتی طلا یا نقره صرف نظر از شکلی که دارند ، ثابت باقی می ماند . سرمایه گذاری روی سکه کمیاب طلا یا نقره دارای ارزش نومیسماتیک (Numismatic) است که می تواند چندین برابر ارزش فلز گرانبهای آن سکه باشد .

 

در داد و ستد سکه‌های نومیسماتیک و کمیاب ریسک‌ها و خطراتی وجود دارد که در ادامه به آن میپرداریم :

 

ریسک پرداخت بیش از حد :

افزایش قیمت سکه‌های نوماستیک بسیار بیشتر از سکه‌های طلای معمولی است . افزایش قیمت می‌تواند از 25 درصد تا هزاران درصد متغیر باشد . افزایش قیمت این سکه‌ها به دلیل کمیاب بودن بالاتر است . اما مشکل اینجا نیست . از جمله دلایل عمده‌ای که بیشتر مردم برای خرید این نوع سکه‌ها بیش از حد پرداخت می‌کنند این است که ارزش‌گذاری آن‌ها تا حدود زیادی سلیقه‌ای است . افزایش قیمت سکه‌های نومیسماتیک بر اساس کمیاب بودن،شرایط فیزیکی ، اهمیت تاریخی و تقاضای خرید تعیین می‌شود . افراد مختلف این جنبه‌ها را به طریق متفاوتی ارزشگذاری می‌کنند . انتشارات سالانه، لیست قیمت‌ها را ارایه می‌نماید. اما گاهی انتشارات مختلف چند قیمت مختلف برای یک نوع سکه عرضه می‌کنند .

بسیاری از سرمایه‌ گذاران به علت  قیمت گذاری سلیقه‌ای و نامشخص در خرید و فروش سکه‌های نومیسماتیک ضرر می‌کنند . شاید سکه‌های نومیسماتیک و قدیمی خریداری شده ، نسبتا کمیاب و در شرایط خوبی باشند اما اگر در بازار تقاضای زیادی نداشته باشند قیمتشان افزایش پیدا نخواهد کرد . این مطلب یکی دیگر از علت‌هایی است که حتی در صورت افزایش بهای طلا سرمایه گذاران متضرر می‌شوند .

از طرف دیگرقیمت گذاری سکه شمش ، به جای اینکه بر مبنای کمیابی یا تقاضای خرید باشد ، تحت تاثیر قیمت در لحظه طلاست . به عبارت دیگر سکه شمش ، بهای ملموسی دارد که بر اساس قیمت واقعی طلا تعیین می‌شود .

 

ریسک بعدی عدم اطلاع کافی است

خرید سکه طلای کلکسیونی به شما امکان می‌دهد تاریخ را در دستان خود نگه دارید . این موضوع می تواند جذابیت خاصی  را به دنبال داشته باشد . اما این لزوماً به معنای شرط بندی مالی مناسب نیست . درست مثل کلکسیون کردن کارت‌های بیسبال ، کتاب‌های کمدی یا اثار هنری اگر از بازارخرید و فروش اطلاعی نداشته باشید ممکن است  سرمایه گذاری خوبی انجام ندهید . 

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده در سال 2011 گزارشی از مصرف کننده با عنوان سرمایه گذاری در سکه‌های کلکسیونی را منتشر کرد که امروزه نیز مورد توجه است . ابتدا توصیه‌های این کمیسیون را در رابطه با آنچه که هر سرمایه گذار باید انجام دهد ، بررسی کنید . در واقع ، مطلب بعدی اولین پاراگراف گزارش است :

اگر در فکر خرید سکه‌های کلکسیونی برای سرمایه‌گذاری هستید کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یا همان آژانس حمایت از مصرف‌کننده به شما توصیه می‌کند به شدت تحقیق نمایید .

آموزش درباره علم سکه شناسی (numismatics) می تواند یک سرگرمی جالب باشد که منجر به بازگشت بالقوه مالی نیز می‌شود . اگر مایل نیستید در مورد بازار اطلاعاتی کسب کنید ، تجربه بسیاری از سرمایه گذاران دیگر نشان می‌دهد شما در آستانه از دست دادن پول هستید . در صنعت سکه شناسی توصیه می‌شود قبل از خرید هر سکه‌ای در موردش تحقیق کنید . در غیر این صورت منتظر سود کردن نباشید .

 

سکه های ضرب شده

 

 ریسک دشواری فروختن سکه‌های نومیسماتیک

سکه‌های نومیسماتیک غیرقابل فروش نیستند . اما مساله این است که به چه بهایی به فروش برسند . همانطور که امکان دارد این سکه‌ها گرانتر از قیمت واقعیشان خریداری میشوند . این مساله برای سرمایه گذار وجود دارد که مجبور شود آن‌ها را زیر قیمت خرید بفروشد . 

از آنجا که اکثر سرمایه گذاران بیش از حد پرداخت می کنند ، افزایش قیمت یک سکه خاص باید زیاد باشد تا کمی سود کند ، چه برسد به سودهای کلان . اگرسکه‌های سرمایه گذاران تقاضای چندانی در بازار نداشته باشند مجموعه‌داران بهای زیادی بابت خرید آن‌ها نمی‌پردازند . 

سرمایه‌گذار باید مشتری این نوع از سکه‌ها را داشته باشد . به خاطر داشته باشید که بازار سکه‌های کمیاب محدود است و معمولا مجموعه‌داران مشتریان اصلی آن‌ها هستند . به عبارت دیگر این سکه‌ها مشتریان خاص خودشان را دارا هستند . این درحالیست که سکه شمش مشتریان زیادی را در همه جا به سمت خود می‌کشاند .

 

 

 

1399/6/26,6:16:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30