تعدادی انگشتر و ساعت و زیورالات قدیمی و بدون استفاده اماذه ی اب شدنچگونه طلاهای خود را اب کنیم؟

اگربالا رفتن قیمت طلا شما را وسوسه کرده است تا جواهرات غیرقابل استفاده ی خود را بفروشید شرکت ها، کارگاه ها و افراد  بی شماری در سراسر دنیا وجود دارند که دوست دارند طلاهای شما را خریداری کنند.

گاهی زیورالات و لوازمی داریم که محتوی مقداری طلاست ولی مقدار طلا ی به کار رفته در آن چندان زیاد نیست  که به صورت مستقیم آن را بفروشیم و سودی به دست اوریم یا این لوازم دیگر قابلیت استفاده ندارند برای مثال شما ساعتی دارید که عقربه ها و شماره های طلا دارد و یا گردن بند طلا ای دارید که بلا استفاده است، خراب شده است و نمی توانید آن را بفروشید در چنین حالتی بهترین راه این است که طلای خود را آب کنید و ان را به طلای ابشده تبدیل کنید و طلای اب شده بفروشید با این شیوه میتوانید مقداری سود از ارزش طلای به کار رفته در آن ها به دست اورید و اگر برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه طلاهای خود را آب کنیم و یا اصلا چرا طلای اب شده ؟با ما همراه باشید تا به پرسش هایتان پاسخ دهیم.

کمپانی هایی مانند (U.S gold buyer) درامریکا و یا شرکت ها و کارگاه های دیگر در ایران از شما می خواهند طلاهای غیرقابل استفاده ی خود را برای آنالیز و بررسی برای آن ها بفرستید به محض اینکه ارزش آن را مشخص کردند هزینه ی آن را به شما پرداخت می کنند اما حواستان باشد قبل ازاینکه طلاهای خود را برای این شرکت ها ارسال کنید و یا ان ها را به انان بفروشید خودتان ارزش اصلی طلاهایتان را تخمین بزنید.

برای اینکه ارزش طلا ی خود را حساب کنید باید بدانید که چگونه درصد خلوص طلای اب شده حساب می شود چگونه قیمت گذاری می شود و چگونه اندازه گیری می شود.

دراین مقاله برای شما هرمرحله را توضیح می دهیم تا هرجا که هستید و تصمیم گرفتید طلاهای غیر قابل استفاده ی خود را به کارگاه های مربوطه و یا شرکت های زنجیره ای بزرگ بفروشید بدانید چه کار باید انجام دهید.

 

 

خلوص (عیار)

درصد خلوص طلا را با قیراط (معیاری از1 تا 24) می سنجند و آن را معمولا روی طلا درج می کنند مثلا: 22k،14k،10k

K یا cr علامت اختصاری قیراط است.

برای آنکه درصد خلوص یک قطعه طلا و یا طلا ابشده را به دست اورید عدد آن را بر 24 تقسیم کنید. برای مثال یک قطعه طلای 12 قیراطی دارید اگر ان را بر24 تقسیم کنید درصد خلوص طلای شما 50 درصد است و به همین صورت طلای 24 قیراطی نیز دارای درصد خلوص 100 درصد است.

 

بر روی بعضی از طلاها این مقدار به صورت یک عدد سه رقمی نوشته شده است مثلا ممکن است عدد 375 درج شده باشد باشد که بدین معنی است که 37.05 درصد ان طلا ی خالص است.

به محض اینکه درصد خلوص طلای خود را به دست اوردید باید ارزش آن را در بازار حساب کنید در ایران قیمت طلا معمولا به ازای هر مثقال، گرم و یا سوت تعیین می شود که با مراجعه به سایت های انلاین و یا بازار طلا می توانید دقیقا قیمت طلای روز را به ازای هرکدام از این واحد ها به دست اورید.

تعداد زیادی گردن بند و سکه و جواهرات در کنارهم

 

 

چگونه طلا را قیمت گذاری کنیم؟

 

برای تعیین ارزش طلا اب شده ابتدا وزن طلای خود را به دست اورید که این مقدار به گرم و درصد خلوص ان را به صورت درصد بیان می کنند و به ازای هرگرم مشخص کنید این طلا چه قدر ارزش دارد.

 

برای اینکه قیمت روز طلا را به ازای هر گرم به دست اورید راه های متعددی وجود دارد می توانید به سایت های معتبر اطلاع رسانی که دائما در حال به روز رسانی هستند مراجعه کنید می توانید از یک کارشناس خبره که در بازار طلا فعالیت می کند پرس و جو کنید و یا حتی حضوری به بازار طلا مراجعه کنید و قیمت ان را به دست اورید.

برای مثال در زمان نوشتن این مقاله قیمت طلا به ازای هر انس 1200 دلار امریکاست، ارزش یک تکه طلای 10 گرمی 12 قیراطی (با خلوص 50 درصد) این گونه حساب می شود:

وزن:10 گرم

خلوص : 50 درصد (12 قیراط  برعدد 24  تقسیم می کنیم و سپس به درصد تبدیل می کنیم.)

قیمت به ازای هر گرم : 38.585 دلار( هر انس برابر با  31.1 گرم است پس با ضرب 1200 دلاردر 31.1 به این عدد می رسیم.)

در نهایت داریم :

 192.925=38.585×0.5×10

به یک مثال دیگر توجه کنید:

شما یک قطعه طلا 22 گرمی و 14 قیراطی دارید که ارزش هر انس ان برار با 1600 دلار است.

وزن : 22 گرم

خلوص : 58.3 درصد (24÷14 و یا 0.583)

قیمت هر گرم :51.447 دلار

و در نهایت:

659.859=51.447×0.583×22

 

ماشین حساب و صورتحساب و دفتر و خودکار برای حساب کردن درصد خلوص و ارزش یک قطعه طلا

 

 ارزش بازار

اگر با واقع بینی به این مسئله نگاه کنید متوجه می شوید که نمی توانید قطعات طلای خود را به نرخ رسمی بازار بفروشید معمولا شرکت ها و افرادی که تکه های بلااستفاده ی طلا شما را خریداری می کنند مبلغ کمتری نسبت به بازار پیشنهاد می دهند چرا که قیمت بازار قیمت فروش است و خریدار شما باید مبلغ کمتری را به شما پرداخت کند تا ازاین تفاوت قیمت سود به دست اورد و با توجه به اینکه نرخ طلا ثابت نیست و هرروز تغییرمی کند خریداران با پیشنهادد مبلغ پایین تراز نرخ رسمی بازار سعی می کنند در این بازار رقابتی طلا دوام بیاورند.

برای اینکه مطمئن شوید طلاهای خود را به قیمت مناسب می فروشید در بازار طلا جست و جو کنید و از افراد، کارگاه ها و مغازه های مختلف قیمت بگیرید بعد ازمدتی جست و جو مظنه ی قیمت دستتان می آید ومتوجه می شوید پیشنهاد کدام خریدار معقول تر و منصفانه تر است و کدام یک می خواهد با کمترین قیمت از بی اطلاعی شما سو استفاده کند با مدتی جست وجو به نتایح قابل قبولی خواهید رسید.

 

 

 

به عنوان سخن پایانی باید خاطر نشان شویم که برای خرید و فروش طلا و طلا ابشده  دو نکته وجود دارد که توجه به آن به شما کمک بسیاری می کند:

1.قیمت طلا و بازار طلا را چک کنید

برای اینکه سود خود را به حداکثر برسانید هر روز و هر لحظه  قیمت های بازار طلا را رصد کنید تا بتوانید با حدس درست درباره ی بالا و پایین شدن قیمت طلا به حداکثر سود موردنظر دست پیدا کنید.

2.اطلاعات خود را بالا ببرید

قبل از خرید و فروش هر چیزی اعم از طلا و جواهرات حتی اگر بدون استفاده به نظر برسند به جمع اوری اطلاعات بپردازید با کارشناس های مربوطه و افراد مطلع صحبت کنید از مغازه های مختلف سوال کنید و امکان سو استفاده ی افراد سود جو را به حداقل برسانید

در دنیای امروز اطلاعات کلید موفقیت است.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید