صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

تعیین عیار طلا به چه شکل صورت می‌گیرد؟

طلای خالص به شدت شکل پذیر و نرم است. و به همین علت نمی‌توان از آن در ساخت مصنوعات طلا و زیورالات استفاده کرد. بنابراین طلا را با فلزات دیگری همچون نقره، مس، نیکل و.. ترکیب می‌کنند. هرچه قدراین درصد فلزات متفرقه در الیاژ به دست آمده کمتر باشد در نتیجه طلا خالص‌تر است و واحد سنجش این خلوص طلا عیار است. در این پست با ما همراه باشید تا نحوه محاسبه عیار را برایتان توضیح دهیم.

 


عیار چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم عیار به درصد خلوص طلا گفته می‌شود. هرچه قدر طلا خالص‌تر باشد عیار بالاتری دارد.

عیار طلا به دو روش بیان می‌شود: یا از 24 است یا از 999.9. اما این دو روش چه فرقی باهم دارند؟

در حقیقت فرق چندانی بین آن‌ها وجود ندارد و فقط مقیاس آن فرق می‌کند. به همین منظور جدولی را برای شما اماده کرده ایم تا معادل هر عیار را بتوانید به راحتی پیدا کنید.

 

عیار از 999.9 عیار از 24
750 18
705 17
999.9 24
875 21
250 6
333 8
375 9
417 10
500 12
583 14
625 15
916 22

 

اضافه کردن فلزات دیگری مانند مس و یا نقره می‌تواند عیار و درصد خلوص طلا را کم کند. از طرف دیگر ممکن است باعث تغییر رنگ آن شود. به همین علت است که طلای 24 عیار زردی بیشتری دارد و به اصطلاح طلایی‌تر است.

 

ری‌گیری چیست؟

عیار طلا و خصوصا طلای اب شده را در محلی به نام ری گیری مشخص می‌کنند.

 

عیار طلا در ری گیری به چه صورت به دست می‌آید؟

در ری گیری ها یک گرم از طلا را با فلز خالص نقره به نسبت 3 به 1 مخلوط می‌کنند. اگر طلا فاقد مس باشد در حدود 50 میلی گرم مس نیز به آن اضافه می‌کنند. سپس ترکیب به دست آمده را درون ورقه‌هایی از  سرب می‌پیچند. گلول‌های به دست امده را در کوره در دمای 1050 درجه‌ی سانتی گراد قرار می‌دهند. سپس آن‌ها را از کوره خارج می‌کنند و در اسید نیتریک می‌جوشانند. این عمل می‌تواند تا چندین مرتبه تکرار شود. طلایی که به دست می‌آید را دوباه وزن کرده و با توجه به اختلاف وزنی به دست آمده عیار آن را مشخص می‌کنند.

 

در ری گیری‌ها برای به دست اوردن عیار طلای اب شده نیز همین فرایند را انجام می‌دهند و بعد از اینکه عیار مشخص شد آن را روی رسیدی درج می‌کنند وهمراه طلای اب شده درون پاکت قرار می‌دهند. سپس شماره‌ی رسیدی که درون پاکت قرار دارد را روی آن می‌نویسند. اصطلاحا به این کار انگ زدن می‌گویند. برای اینکه از سواستفاده‌های احتمالی در آینده نیز جلوگیری شود نام ری گیری را روی طلای اب شده انگ می‌زنند. بنابراین اگر برای شما سوال پیش امده است که:

 

انگ طلای اب شده چیست؟

باید گفت انگ در واقع همان شماره رسید و نام ری گیری است که طلای اب شده درآن تعیین عیار شده است.

 

در هنگام خرید و فروش طلای اب شده رسید و پاکتی وجود ندارد. در حقیقت نشانه‌ی اعتبار قطعه‌ی طلای اب شده ی شما همان انگی ست که به روی طلای اب شده درج کرده‌اند. شما می‌توانید با ری گیری که نام آن روی طلای اب شده درج شده است تماس بگیرید و عیار آن را چک کنید. حتی اگر در تهران هستید می‌توانید با تلفن گویای اتحادیه‌ی طلا فروشان به شماره 88931833 تماس بگیرید تا از انگ و عیاراطمینان حاصل کنید.

توجه کنید که انگ طلای اب شده ای که در تهران خرید و فروش می‌شود 6 رقمی است. این در حالی است که انگ و عیار درج شده شهرستان‌ها کمتراز 6 رقم است و شما باید مستقیما با ری گیری مربوطه تماس بگیرید.

نکته‌ی مهمی که در پایان باید  یادآوری کنیم این است که خرید و فروش طلای اب شده بدون انگ و عیار مشخص ممنوع است. بنابراین هنگام خرید حتما دقت کنید که جنس شما انگ و عیارمشخصی داشته باشد. حد الامکان از طلا فروش‌های معتبر خرید کنید و پس از خرید طلای اب شده برای اطمینان از عیار آن با ری گیری مربوطه تماس بگیرید.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

 

1398/10/26,11:17:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30