کاغذی از جنس طلا و طلای اب شدهآیا تا به حال لفظ طلای کاغذی را شنیده‌اید؟

در این روزهای پر تب و تاب سرمایه گذاری و بالا و پایین شدن نرخ بهره در بازارهای سرمایه عده‌ای به سمت بازار طلا و طلای اب شده کشیده شده‌اند.یکی از پرطرفدارترین معاملاتی که این روزها در بازار در حال انجام است خرید و فروش کاغذی طلا می‌باشد.در این پست طلای اب شده قصد داریم تا تمامی فوت و فن و نحوه کار با این نوع بازار را برایتان شرح دهیم.با ما همراه باشید.

 

 اهرم معاملاتی

در بازار سرمایه لفظ لوریج (leverage) به معنای اهرم در خرید و فروش است.معاملاتی که دارای لوریج هستند به شما این امکان را می‌دهند تا بسیار بیشتر از سرمایه نقدی خود به خرید و فروش بپردازید.به همین سبب هنگام سود می‌توانید چند ده برابر سرمایه اولیه خود سود کنید.هرچند که این نوع اهرم معاملاتی مانند شمشیر دو لبه ست. چرا که درهنگام ضرر و زیان نیز بسیار بیش از آنچه در توان دارید دچار خسارت می‌شوید.معاملات کاغذی نیز دارای اهرم هستند.یعنی شما با سرمایه بسیار اندک می‌توانید مقادیر زیادی سکه،طلا و طلای اب شده خریداری کنید.

 

روند خرید و فروش کاغذی طلا

برای مثال فرض کنید شما 50 میلیون تومان سرمایه دارید و می‌خواهید صد کیلو طلا بخرید. در عمل شاید غیر ممکن به نظر برسد ولی در بازار طلا غیر ممکن نیست.تنها کافی است به طلافروشی معتمدی مراجعه کنید پنجاه میلیون پرداخت کنید و در عوض یک تکه کاغذ دریافت کنید.روی این کاغذ مواردی نظیر ساعت انجام معامله، مقدار طلای خریداری شده و قیمت دقیق طلا در همان لحظه درج می‌شود.اما ایا پس از پرداخت پول شما صد کیلو طلا به خانه می‌برید؟

در پاسخ باید بگوییم خیر، در خرید طلا کاغذی هیچ کالای فیزیکی رد و بدل نمی‌شود و شما تنها یک تکه کاغذ در اختیار دارید که نشان دهنده مقدار طلایی است که خریداری کرده‌اید. اصلا به همین دلیل است که به این معاملات خرید و فروش کاغذی می‌گویند.

 

 انواع معاملات بازار طلا و سرمایه گذاری

سود و ضرر معاملات کاغذی

در این نوع سرمایه گذاری شما طلا را به قیمت روز خریداری می‌کنید بدون آنکه تمام هزینه آن را نقدی پرداخت کنید.در واقع شما با هزینه‌ای بسیار کم صاحب مقدار زیادی سرمایه می‌شوید. حال اگر پیش بینی شما این باشد که طلا بالا می‌رود پس می‌توانید حواله خود را درست سر نقطه بزنگاه به فروش برسانید و سود کلانی نصیبتان شود. اما اگر پیش بینی‌هایتان درست از آب درنیاد و انس جهانی و مظنه پایین بیاید در واقع شما دچار نقصان و خسارت بسیار زیادی می‌شوید.بنابراین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازار کاغذی جای افراد تازه کار نیست. بلکه اگر یک تحلیل گر خبره هستید و دارای روحیه ریسک پذیری بالایی نیز می‌باشید شاید بتوان گفت سرمایه گذاری کاغذی به درد شما می‌خورد.

 

 

معاملات 24 ساعتی 

گاهی خرید و فروش طلای کاغذی رنگ دیگری به خود می‌گیرد.در معاملات 24 ساعتی شما تنها به اندازه یک روز فرصت دارید به خرید و فروش اقدام کنید.برای مثال شما ساعت 10 صبح به صورت کاغذی 200 عدد سکه می‌خرید.در چنین حالتی تنها تا 10 صبح فردا وقت دارید که کالای خود را به فروش برسانید.اگر قیمت سکه بالا رود و پیش بینی شما این باشد که در عرض 24 ساعت نوسان قیمتی سکه به سود شماست. پس می‌توانید منفعت زیادی کسب کنید اما اگر این روند تغییر کند وقیمت سکه و طلا پایین بیاید بالطبع ضرر زیادی متوجه شما خواهد بود.کسانی که از شم اقتصادی خوبی برخوردارند و یا در بازار طلا تجربه دارند بهترین کاندیدها برای انجام خرید و فروش کاغذی طلا هستند.

 

 

آیا این معاملات قانونی است؟

هیچ نهاد و سازمان رسمی بر خرید کاغذی طلا نظارت نمی‌کند وچه بسا که از دید برخی از مراجع تقلید این نوع خرید و فروش ها نیز غیر شرعی باشد. چرا که کالایی به صورت فیزیکی رد و بدل نمی‌شود و شما تنها با اعتبار و اعتماد خود و بر روی کاغذ اقدام به معامله می‌کنید.

 

برای اطلاع از اخرین مقالات طلا و طلای اب شده می‌توانید به وبلاگ ما مراجعه کنید.

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید