صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

مظنه چیست؟ قیمت یک مثقال طلای 17عیار

اولین قدم ورود به هر بازار سرمایه گذاری‌ای آشنایی با اصطلاحات و لغات پر کاربرد آن بازار است بازار طلا و طلای اب شده نیز از این قایده مستثی نیست و شما برای موفقیت در این بازار نیاز دارید تا این اصطلاحات را بدانید. یکی از این لغات پر کاربرد این بازار مفهوم مظنه است. با ما همراه باشید تا به طور مفصل برای شما توضیح دهیم مظنه چیست؟ (همچنین می‌توانید مقاله‌ی ما را در ارتباط با اصطلاحات پر کاربرد بازار طلا و طلای اب شده بخوانید.)

 


ریشه‌‌ی کلمه‌ی مظنه:

مظنه واژه‌ای عربی است که به معنی گمان و پندار می‌باشد. در فرهنگ فارسی معین مظنه را بها و قیمت نیز معنی کرده‌اند. هرچند که در اصطلاح به معنی خبردارشدن و یا آگاه کردن هم این واژه به کار می‌رود.

 

 مظنه در بازار طلا:

اگر با بازار طلا سر کار داشته باشید حتما شنیده‌اید که طلا فروشان از واژه‌ی مظنه بسیار استفاده می‌کنند. "امروز مظنه چند است؟" و یا مثلا "مظنه‌ی تهران چند است؟" درحقیقت مظنه قیمت یک مثقال طلای 17 عیار (خلوص 705) است. و از آنجایی که هر مثقال برابر 4.608 گرم است. بنابراین وقتی ازمظنه می‌گوییم از قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار (خلوص 705) حرف می‌زنیم. بین بانکداران و طلا فروشان که روزانه حجم بالایی طلا را خرید و فروش می‌کنند این واژه بسیار به کار برده می‌شود و کار کردن با آن راحت‌تر از کار کردن با مثقال طلا است. ولی به این نکته توجه داشته باشید که مظنه فقط در ایران و در بازار طلا و طلای اب شده ایران به کار برده می‌شود و واحد معامله طلا در سایر کشو‌رها با واحد مثقال است.

 

آیا در بازارایران وزن طلا را با مثقال می‌سنجند؟

خیر! درهنگام خرید طلا و طلای اب شده اگر به ترازو‌های دیجیتال طلافروشی‌ها دقت کرده باشید وزن طلا را با گرم و میلی گرم می‌سنجند. این در حالی است که در بازار قیمت طلا با مثقال بیان می‌شود. هر مثقال معادل 4.608 گرم است. از طرف دیگر عیار طلایی که در ایران معامله می‌شود 18 است. یعنی درصد خلوص 750! بنابراین طلافروشان برای محاسبه قیمت یک گرم طلا ابتدا قیمت یک مثقال طلا را حساب می‌کنند سپس آن را به قیمت یک گرم طلای 18 عیار تبدیل می‌کنند. سپس قیمت نهایی طلای خریداری شده را به شما می‌دهند.

و از آن جایی که مفهوم مظنه و مثقال طلا با هم یکی است بنابراین برای به دست آوردن قیمت یک گرم طلای 18 عیار کافی ست:

مظنه را بر عدد طلایی 4.33 تقسیم کنید.

به همین سادگی!

 

به عنوان نکته‌ی پایانی باید یادآوری کنیم در سایت‌های انلاین قیمت دهی گاهی قیمت طلا را با مظنه و گاهی با مثقال طلا می‌نویسند. یادتان باشد در هر دو حالت مفهوم این دو واژه یکی است. گاهی نیز اصطلاح مظنه‌ی تهران مظنه‌ی اصفهان و... نیز وجود دارد. در حقیقت نام شهر بعد از مظنه اشاره به قیمت 4.608 گرم طلای 17 عیار در بازار طلا و طلای اب شده آن شهر دارد.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

1398/10/26,11:22:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30