صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

سکه امامی چیست و چه تفاوتی با سکه بهار ازادی دارد - سکه طرح جدید و قدیم

سکه طلا بهار ازادی در دو نوع سکه امامی (طرح جدید) و سکه بهار آزادی (طرح قدیم) در بازار وجود دارد. اگر اهل خرید و فروش سکه باشید حتما می‌دانید قیمت سکه امامی بیشتراز سکه بهار ازادی است. این در حالی است که عیار و وزن این دو سکه کاملا یکسان است. در این پست طلای اب شده قصد داریم تا علت این تفاوت قیمت سکه امامی و بهار ازادی را باهم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.


سکه امامی

از سال 1370 به بعد ضرب سکه‌های جدید به نام سکه امامی شروع شد. این سکه که با نام سکه بهار ازادی طرح جدید نیز شناخته می‌شود دارای عیار 900 در هزار و وزن 8.13598 می‌باشد. در یک طرف سکه تصویر امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی درج شده است و در طرف دیگر تصویر بارگاه امام رضا قرار دارد.

 

برای مشاهده ی قیمت لحظه ای سکه امامی، بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی کلیک نمایید!

 

سکه بهار ازادی طرح قدیم

از سال 1356 تا سال 1370 سکه تمام با عیار 900 در هزار و وزن 8.13598 ضرب شده است. در یک طرف این سکه نام حضرت علی سه بار با خط تزیینی در داخل یک شش ضلعی قرار گرفته است و در طرف دیگر تصویر بارگاه امام رضا قرار دارد نام بانک ملی ایران و عبارت نخستین بهار ازادی نیز روی این سکه درج شده است.

 

تفاوت عیار سکه طرح جدید و قدیم

سکه امامی و سکه طرح قدیم هیچ تفاوتی در عیار و وزن ندارند و در حقیقت تفاوت قیمت این دو سکه ارتباطی با ارزش طلای به کار رفته در آن ندارد.

 

علت گران تر بودن سکه امامی چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم تفاوت قیمت سکه طرح جدید و قدیم هیچ ارتباطی به عیار و وزن آن ندارد. در حقیقت این عرضه و تقاضای بازار است که این شکاف قیمتی را ایجاد کرده است.مشابه این اتفاق در بازار خودرو نیز وجود دارد. بعضی رنگ های خودرو با وجود مدل یکسان گران قیمت‌تر است و این به تقاضای بازار برمی‌گردد.زمانی که مردم تمایل بیشتری به خرید کالایی نشان دهند قیمت آن کالا در بازار گران تر می‌شود سکه امامی (طرح جدید) نیز در بازار طلا طالب بیشتری دارد و به همین دلیل است که گران تر معامله می‌شود.

 

آیا سال ضرب سکه تاثیری در قیمت آن دارد؟

تا قبل از سال 1386 که بانک مرکزی تصمیم گرفت سال ضرب سکه را از روی آن حذف کند سال آن در خرید و فروش سکه تاثیر گذار بود. برای مثال سکه ای که در سال 99 ضرب شده بود از سکه طلا ای که در سال 98 ضرب شده بود با قیمت بیشتری معامله می‌شد. اما از سال 1386 به بعد سال ضرب سکه حذف شد و اکنون قیمت سکه در بازار ارتباطی با سال آن ندارد و تنها سکه‌های قبل از سال 86 وجود دارد که ممکن است در بازار به علت تقاضای محدود دارای قیمت کمتری نیز باشد.

 

قیمت سکه امامی (طرح جدید) مهم تر است یا بهار ازادی (طرح قدیم)؟

برای سنجش وضعیت بازار سکه در بازار طلا نرخ سکه تمام مورد بررسی قرار می‌گیرد وآن قیمتی که به عنوان شاخص مطرح می‌شود سکه امامی (طرح جدید) است و قیمت نیم سکه و ربع سکه و سکه گرمی تحت تاثیر نوسانات قیمت تمام بهار ازادی طرح جدید و یا همان امامی قرار دارد.

برای مشاهده قیمت های آنی و لحظه ای طلا 18 عیار، طلا 24 عیار، مثقال طلا و آخرین تغییرات قیمتی بازار طلا کلیک نمایید.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

 

 

 

1399/5/12,10:50:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30