صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)
10,654,000 106,020,000
244,290 286,740

خرید و فروش طلا تنها با یک تکه کاغذ!

اگر شما هم اهل معاملات در بازار طلا هستید حتما برایتان سوال پیش می‌آید که خرید و فروش طلای کاغذی قانونی است یا غیر قانونی؟ در این پست طلا اب شده قصد داریم در این رابطه به شما توضیح مفصلی بدهیم. با ما همراه باشید.


آیا معاملات کاغذی طلا قانونی است؟

طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران و شهرستان‌ها، معاملات غیر فیزیکی طلا و سکه موسوم به معاملات فردایی و کاغذی که هیچگونه مبادله ای بصورت فیزیکی در آن انجام نمی‌گیرد را غیر قانونی دانست. چرا که سبب شده تا بازار طلا دچار نوسان شود. در مورخه 99/04/16 غیر مجاز بودن و وصف مجرمانه این معاملات اعلام و بر اساس آن برخورد جدی از طرف مراجع انتظامی و قضایی با متخلفان در این امر (چه فروشنده و چه معاملگر) در دستور کار قرار گرفته است.

 

آیا تا به حال لفظ طلای کاغذی را شنیده‌اید؟

در این روزهای پر تب و تاب سرمایه گذاری و بالا و پایین شدن نرخ بهره در بازارهای سرمایه عده‌ای به سمت بازار طلا و طلای اب شده کشیده شده‌اند. یکی از پرطرفدارترین معاملاتی که این روزها در بازار در حال انجام است خرید و فروش کاغذی طلا می‌باشد. در این پست طلای اب شده قصد داریم تا تمامی فوت و فن و نحوه کار با این نوع بازار را برایتان شرح دهیم.

 

اهرم معاملاتی

در بازار سرمایه لفظ لوریج (leverage) به معنای اهرم در خرید و فروش است. معاملاتی که دارای لوریج هستند به شما این امکان را می‌دهند تا بسیار بیشتر از سرمایه نقدی خود به خرید و فروش بپردازید. به همین سبب هنگام سود می‌توانید چند ده برابر سرمایه اولیه خود سود کنید. هرچند که این نوع اهرم معاملاتی مانند شمشیر دو لبه ست. چرا که درهنگام ضرر و زیان نیز بسیار بیش از آنچه در توان دارید دچار خسارت می‌شوید. معاملات کاغذی نیز دارای اهرم هستند. یعنی شما با سرمایه بسیار اندک می‌توانید مقادیر زیادی سکه، طلا و طلای اب شده خریداری کنید.

 

روند خرید و فروش کاغذی طلا

برای مثال فرض کنید شما 50 میلیون تومان سرمایه دارید و می‌خواهید صد کیلو طلا بخرید. در عمل شاید غیر ممکن به نظر برسد ولی در بازار طلا غیر ممکن نیست.تنها کافی است به طلافروشی معتمدی مراجعه کنید پنجاه میلیون پرداخت کنید و در عوض یک تکه کاغذ دریافت کنید.روی این کاغذ مواردی نظیر ساعت انجام معامله، مقدار طلای خریداری شده و قیمت دقیق طلا در همان لحظه درج می‌شود.اما ایا پس از پرداخت پول شما صد کیلو طلا به خانه می‌برید؟

در پاسخ باید بگوییم خیر، در خرید طلای کاغذی هیچ کالای فیزیکی رد و بدل نمی‌شود و شما تنها یک تکه کاغذ در اختیار دارید که نشان دهنده مقدار طلایی است که خریداری کرده‌اید. اصلا به همین دلیل است که به این معاملات خرید و فروش کاغذی می‌گویند.

 

انواع معاملات بازار طلا و سرمایه گذاری

سود و ضرر معاملات کاغذی

در این نوع سرمایه گذاری شما طلا را به قیمت روز خریداری می‌کنید بدون آنکه تمام هزینه آن را نقدی پرداخت کنید. در واقع شما با هزینه‌ای بسیار کم صاحب مقدار زیادی سرمایه می‌شوید. حال اگر پیش بینی شما این باشد که طلا بالا می‌رود پس می‌توانید حواله خود را درست سر نقطه بزنگاه به فروش برسانید و سود کلانی نصیبتان شود. اما اگر پیش بینی‌هایتان درست از آب در نیاید و انس جهانی و مظنه پایین بیاید در واقع شما دچار نقصان و خسارت بسیار زیادی می‌شوید. بنابراین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازار کاغذی جای افراد تازه کار نیست. بلکه اگر یک تحلیل گر خبره هستید و دارای روحیه ریسک پذیری بالایی نیز می‌باشید شاید بتوان گفت سرمایه گذاری کاغذی به درد شما می‌خورد.

 

معاملات 24 ساعتی 

گاهی خرید و فروش طلای کاغذی رنگ دیگری به خود می‌گیرد. در معاملات 24 ساعتی شما تنها به اندازه یک روز فرصت دارید به خرید و فروش اقدام کنید. برای مثال شما ساعت 10 صبح به صورت کاغذی 200 عدد سکه می‌خرید. در چنین حالتی تنها تا 10 صبح فردا وقت دارید که کالای خود را به فروش برسانید. اگر قیمت سکه بالا رود و پیش بینی شما این باشد که در عرض 24 ساعت نوسان قیمتی سکه به سود شماست. پس می‌توانید منفعت زیادی کسب کنید اما اگر این روند تغییر کند و قیمت سکه و طلا پایین بیاید بالطبع ضرر زیادی متوجه شما خواهد بود. کسانی که از شم اقتصادی خوبی برخوردارند و یا در بازار طلا تجربه دارند بهترین کاندیدها برای انجام خرید و فروش کاغذی طلا هستند.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

1399/6/3,10:11:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30