صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

آیا سرمایه گذاری در بازار طلا تصمیم هوشمندانه‌ای است؟

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که با خودتان فکر می‌کنید چرا باید در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم با طلای اب شده همراه باشید تا به بررسی دلایل این امر بپردازیم.

 


در دهه‌های اخیر تقاضا و مطالبه برای طلا به طرز قابل توجهی بالا رفته است و سرمایه گذاران زیادی جذب این نوع بازار شده‌‌اند. طلا جز آن دسته کالاهایی می‌باشد که دارای ارزش بنیادی و حقیقی است و به همین دلیل است که افراد زیادی برای حفظ ارزش پول خود به خرید و فروش آن اقدام می‌کنند.دلایل زیادی برای خرید و فروش طلا و سرمایه گذاری در این بازار وجود دارد که با توجه به روحیات سرمایه گذاری هر فردی متفاوت می‌باشد. عده‌ای از افراد سرمایه مازاد خود را در این بازار قرار می‌دهند و برای سرمایه گذاری‌های طولانی مدت به خرید و فروش طلا مبادرت می‌کنند. عده‌ی دیگری به نوسان گیری می‌پردازند و با خرید و فروش های متوالی به سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازار طلا می‌اندیشند.

 

سرمایه گذاری در بازار طلا دارای جنبه های گوناگونی می‌باشد که مهم‌ترین آن به شرح زیر می‌باشد:

 

سرمایه گذاری در طلا به عنوان پوششی برای ریسک 

پوشش ریسک (hedge) به نوعی از سرمایه گذاری گفته می شود که باعث کاهش ریسک در سرمایه گذاری می شود. پوشش ریسک اساسا صورتی از سرمایه گذاری است که برای جبران ضرر و زیان‌های احتمالی در دیگر انواع دارایی و داد و ستدها می باشد. به عبارت دیگر یک سرمایه گذار ممکن است با خرید طلا مانع تاثیرات سقوط یا نوسان ارز و بورس اوراق بهادار شود.طلا می‌تواند به عنوان محافظ در مقابل تورم عمل کند. به همین دلیل اکثر اوقات نیازمند حرکتی سریع برای به دست آوردن سودی واقعی می‌باشد. به عنوان مثال اگر بازار بورس شروع به سقوط کند سرمایه گذار می‌تواند سهام خود را بفروشد و طلا بخرد. سپس زمانی که بازار بورس شروع به بازگشت و بهبود کرد او می‌تواند طلا خود را فروخته و به بازار بورس و سود سابق خود برگردد. سرمایه گذاری در بازار طلا می‌تواند به عنوان یک پوشش مطمئن در مقابل سایر سرمایه گذاری‌ها برای حفظ ارزش پول و سرمایه صورت گیرد.

 

جایگاه امن

کسانی که در معاملاتی با ریسک بالا سرمایه گذاری می‌کنند می‌توانند از داشتن جایگاه امن طلا سود ببرند. سرمایه گذار ممکن است حتی اگر قیمت طلا سر به فلک بکشد باز هم طلا بخرد. سپس در زمان نیاز آن را بفروشد. از سویی دیگر خرید و فروش طلا به عنوان سرمایه گذاری‌ای عمل می‌کند که یا سودآور باشد یا امکان سود احتمالی را در صورت بازگشت و بهبود بازار نگه دارد.اساسا خریداری طلا به عنوان جایگاهی امن حتی در زمانی که بازار بورس درحال سقوط و ریزش است به عنوان ضربه گیر اقتصادی برای شما عمل می‌کند.

 

سرمایه گذاری مستقیم

در حالی که خرید طلا به عنوان یک سرمایه گذاری مستقیم شناخته شده است عامه مردم طلا را به عنوان زیور الات یا برای داشتن شئ ارزشمند خریداری می‌کنند. این در حالی است که سرمایه گذاران بزرگ همانند کسانی که تنها برای افزایش سرمایه در آینده روی طلا سرمایه گذاری می کنند از روش های خاصی برای افزایش سرمایه استفاده می‌کنند. عدم ثبات امور سیاسی به طور چشمگیری در سرمایه گذاری و داد و ستد طلا تاثیرگذار است و موقعیت آن در برابر آشفتگی‌های امور سیاسی بسیار کارآمد است. طلا به عنوان مانع و پشتیبانی امن در برابر تغییرات بزرگ می باشد. هنگام به وجود آمدن اشفتگی‌های سیاسی مردم بیش از پیش به سرمایه گذاری در بازار طلا روی می آورند که همین بالا رفتن درخواست و مطالبه باعث افزایش قیمت طلا می شود. سرمایه گذاری در بازار طلا در طولانی مدت باعث سودهای کلان شده و در مقایسه با سایر سرمایه گذاری‌ها دارای ثبات بیشتری نیز می‌باشد.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

1399/6/17,5:52:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30