الماس یک قیراطی و طلا 24 عیار و شمش طلا با وزن های مختلف


همه ی شما در هنگام خرید طلا و جواهرات واژه ی قیراط را شنیده اید ولی ایا تا به حال به این فکر کرده اید که قیراط چیست و ازکجا امده است؟ با ما همراه باشید تا به تفصیل به این پرسش پاسخ دهیم.


قیراط به چه معنی است؟

 تاریخچه‌ی واژه‌ی قیراط

 

 واژه ی قیراط  برای اولین بار در اواسط قرن پانزدهم از زبان فرانسه )  (caratبه زبان انگلیسی وارد شد فرانسه زبانان نیزاین واژه را ازایتالیایی ها (carato) یاد گرفته بودند و ایتالیایی ها خود نیز ازعرب زبانان این واژه (قیراط) را وام گرفتند درهمین زمان به مرور قیراط (قیرات) وارد زبان فارسی شد اگرچه ریشه ی اصلی این واژه (keration) نیز از زبان یونانی و واژه ی (carob) به معنی درخت کاربون گرفته شده بود در آن زمان یونانیان و رومیان از دانه ی این درخت به عنوان  واحد اندازه گیری استفاده می کردند ولی مدرکی دال بر اینکه برای اندازه گیری طلا از آن استفاده می شد وجود ندارد.

 

تعدادی سکه ی طلا 24 عیار در یک جعبه ی قدیمی

 اما سوال اینجاست که:

چگونه قیراط تبدیل به واحد اندازه گیری طلا شد؟

در سال 1873 المانی ها سکه ای به نام مارک درست کردند که 24 قیراط (معادل4.8 گرم) وزن داشت واز طلا ساخته شده بود ولی ازآنجایی که طلای خالص به شدت نرم است و برای ساخت سکه یا جواهرات نمی توان از آن استفاده کرد طلا را با الیاژهای مختلفی همچون مس ترکیب می کنند تا دارای ساختار مناسب شود.در ساخت سکه های مارک از طلای 24 عیار و مس استفاده می شد تا استحکام کافی داشته باشد در چنین حالتی 90 درصد سکه ی مارک از جنس طلا بود از طرفی این سکه 24 قیراط وزن داشت در طی زمان کم کم قیراط برای اندازه گیری این سکه و در نتیجه طلا به کار برده شد.

سکه های قدیمی مارک و سیلیکا

 

واحد قیراط

قیراط یک واحد اندازه گیری برای وزن الماس، طلا و دیگر سنگ های زینتی است یک قیراط معادل 200 میلی گرم است(0.200 گرم) است از طرف دیگر هر قیراط معادل 200 سوت است و از آنجایی که هر 1000 سوت معادل یک گرم است در نتیجه هر 5 قیراط ، وزنی برابر با 1 گرم دارد در این صورت نیز می‌توان گفت یک قیراط ( قیرات ) معادل یک بیست و یکم مثقال و 0.007055 اُنس است.

 

 

قیراط و الماس

سنگ‌های قیمتی، مانند الماس‌، به قیراط فروخته می‌شوند در حال حاضر یک قیراط دقیقاً برابر با 0.2 گرم می‌باشد. هر قدر قیراط یک سنگ قیمتی افزایش یابد، قیمت آن با نرخی افزایشی، افزایش می‌یابد اما سوالی که پیش می اید این است که چرا؟ چون هر چقدر سنگ قیمتی بزرگ‌ تر باشد کمیاب تر خواهد بود. برای مثال کمتر از یک در یک میلیون سنگ قیمتی الماس خام استخراج شده به اندازه‌ای بزرگ هستند که بتوان با آن یک سنگ تراش خورده یک قیراطی ساخت. پس به ازای افزایش هر قیراط در وزن، شما طبیعتا مبلغ بیشتری پرداخت خواهید کرد.

اندازه های مختلف الماس از نیم قیراط تا پنج قیراط

 

 

الماس های جادویی

بعضی از واحد های قیراط به عنوان وزن های جادویی شناخته می شود اگر چه تفاوت بصری بین این الماس ها وجود ندارد و به سختی کسی متوجه تفاوت الماس یک قیراطی و 0.99 قیراطی می شود ولی تفاوت قیمت بسیار زیادی بین آن ها وجود دارد الماس های نیم قیراطی، هفتاد و پنج قیراطی و یک قیراطی به عنوان وزن های جادویی شناخته می شوند.

تعدادی الماس یک قیراطی و نیم قیراطی و هفتاد و پنج قیراطی در کنارهم

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید