صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

چگونه با سرمایه کم و قراردادهای اتی وارد بازار طلا و سهام شویم

آیا می شود با سرمایه کم وارد بازار طلا شویم؟ این کار چطور ممکن است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا به تفضیل نحوه ورود به بازار سرمایه گذاری را برایتان توضیح دهیم.


چگونه با سرمایه کم وارد بازار طلا شویم؟

از سال‌ها پیش طلا کالایی ارزشمند و گران بوده است. در داستان‌ها و افسانه‌های مختلف طلا همیشه به مثابه گنجی بوده است که عده‌ی زیادی با زحمات فراوان به دنبال آن بوده اند. در حال حاضر نیز طلا و سکه از جمله کالا‌های گران و مناسب سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. یکی از دلایل این گرانی کمیاب بودن طلا است. چرا که حجم طلا‌ی موجود در کره‌ی زمین ثابت است و تغییری نمی‌کند. همین امر باعث حفظ ارزش طلا طی سالیان سال شده است.

امروزه نیزعده‌ی زیادی از جمله سرمایه گذاران حرفه‌ای، افراد مبتدی و کسانی که خواهان افزایش درآمد خود هستند به دنبال راهی برای خرید طلا و سکه و جمع کردن آن می‌باشند تا بتوانند قدرت خرید و سرمایه خود را طی بالا و پایین شدن قیمت‌ها، تورم و رکورد‌های مالی حفظ کنند. اما خرید وفروش و نگهداری شمش و طلا به صورت فیزیکی نه تنها سخت است بلکه خطرناک نیز می‌باشد. چرا که نگهداری مقدار زیادی طلا با ریسک همراه است و نیازمند مراقبت های شدید و گاهی پرهزینه است. اما خوشبختانه چندین راه برای سرمایه گذاری در بازار طلا بدون نیاز به خود آن و سرمایه‌ی زیاد وجود دارد می پرسید چگونه؟

 

قرارداد اتی طلا و سکه

 

معاملات فردایی (اتی) طلا چیست؟

به بیان ساده اگر بخواهیم توضیح دهیم درقرارداد اتی شما اقدام به خرید و فروش کالایی می‌کنید که:

a. قصد ندارید در حال حاضر آن را تحویل بگیرید. در این نوع معاملات تاریخ مشخصی را در آینده مشخص می‌کنید و در آن تاریخ اقدام به خرید وفروش کالا می‌کنید.

b. در این نوع قراردادها الزاما شما کالا را در اختیار ندارید. برای مثال با مبلغی معادل یک سکه، ده سکه را خرید و فروش می‌کنید.

این نوع معاملات هم در خرید اجناس و هم در فروش آن‌ها استفاده می‌شود. شما می‌توانید کالایی را بدون مالکیت فیزیکی امروز معامله کنید و متعهد شوید در زمان مشخصی در آینده کالا را با قیمتی که اکنون تعیین کرده‌اید بفروشید و یا آن را خریداری کنید.

 

همان طور که در مقاله‌ی راه های سرمایه گذاری در بازار طلا گفتیم این نوع قرارداد‌ها بسیار پرطرفدار و مناسب سرمایه گذاری هستند. یکی ازدلایل محبوبیت قرارداهای فردایی در بورس کالا‌های ایران و جهان این است که فرصتی کاملا قانونی و عالی را برای درآمد زایی در اختیار افراد ریسک پذیر با سرمایه‌ی کم قرار می‌دهد تا از نوسانات بازار طلا سود بسیار کسب کنند و به رونق اقتصادی کشور نیز کمک کنند.

 

کسانی که در بازارهای فردایی طلا و سکه فعالیت می‌کنند به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

فروشندگان کالا: کسانی که اکنون کالایی را در اختیار دارند. برای مثال مالک ده عدد سکه‌ی طلا هستند و در آینده قصد فروش این تعداد را دارند می‌توانند از طریق قرارداد اختیار طلا اکنون اقدام به فروش آن در اینده کنند. (متعهد می شوند که به قیمت مشخصی در زمان معینی آن راپیش فروش کنند).

خریداران کالا: کسانی هستند که ممکن است در آینده به کالایی نیاز پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند در حال حاضر ضمن قرارداد اتی کالای مورد نیاز خود را در زمان مشخصی درآینده به قیمت معینی پیش خرید کنند.

 نوسانگیران بازار: سرمایه گذاران حرفه‌ای که قصد مالکیت فیزیکی طلا و سکه را ندارند و فقط می‌خواهند با پیش بینی درست نوسانان قیمت طلا و سکه به سود دست پیدا کنند به وسیله‌ی قرارداد اتی و یا فردایی می‌توانند به هدف خود برسند.

در ایران معاملات اتی مزایای بسیاری دارد که موجب محبوبیت آن شده ست:

1. قرارداد اتی معاف ازمالیات است.

2. به صورت روزانه سود و زیان مشتری را حساب می‌کنند.

3. امکان برداشت یک روزه‌ی وجه را برای مشتریان خود فراهم می‌سازند.

4. به مبلغی که در حساب مشتری موجود است سود تعلق می‌گیرد.

5. کارمزدهای بسیار پایینی دارند.

6. تعداد معاملاتی که یک نفر می‌تواند در روز انجام دهد نامحدود است.

و...

یکی دیگر ازویژگی های بارز و مهم  قراردادهای اتی طلا این است که شما می‌توانید هم در زمان بالا رفتن قیمت طلا و هم در زمان پایین آمدن قیمت آن به سود و منفعت دست یابید. برای مثال شما 20 عدد سکه‌ی طلا دارید و باتوجه به رفتار بازار حدس می‌زنید که درآینده قیمت سکه افت کند. در نتیجه طی معاملات شنبه‌ای (فردایی) سکه‌های خود را به قیمت روز پیش فروش می‌کنید و از این نوسان قیمت بهره می‌برید. و یا در حالتی دیگر شما حدس می‌زنید که قیمت سکه بالا خواهد رفت پس طی قرارداد اتی تعدادی سکه به قیمت روز پیش خرید می‌کنید و اگر در آینده قیمت سکه بالا رود شما از این اختلاف قیمت سود می‌کنید.

در این نوع معاملات اهرم (leverage) وجود!

 

اهرم در معاملات چیست؟

با یک مثال ساده آن را برای شما توضیح می‌دهیم. ما زمانی از اهرم استفاده می‌کنیم که بخواهیم جسم بزرگ و یا سنگینی را با حداقل فشار و نیرو بلند کنیم. زمانی هم وجود دارد که سرمایه زیادی نداریم و یا می‌خواهیم با حداقل سرمایه سودهای کلان کنیم. درچنین حالتی می‌توانید از قرارداد آتی سکه و طلا استفاده کنید و با هزینه‌ی خرید یک سکه، ده سکه و یا حتی بیشتررا پیش خرید کنید. اگر هوش تجاری و سرمایه گذاری خوبی دارید و یا ریسک پذیر هستید و می‌خواهید حرکت اقتصادی را شروع کنید قرارداد اتی سکه فکرخوبی به نظر می‌رسد.

هر قرارداد شامل ده سکه است و برای خرید آن شما باید مبلغ 20 درصد کل قرارد داد را به ضمانت بگذارید که با توجه به نوسانات بازار این مبلغ قابل تغییر است.

در پایان:

باید گفت به اندازه‌ی انسان های روی کره زمین راه های سرمایه گذاری و پولدار شدن وجود دارد شما باید بهترین شیوه‌ی ورود به بازار و سرمایه گذاری خودتان را بیابید و همین امروز شروع کنید.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

1399/2/4,7:33:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30