صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)
10,661,000 105,019,000
0 0

چرا ویروس کووید 19 بر قیمت طلا تاثیر گذاشته و سبب بالا رفتن آن شده است

عوامل و فاکتورهای موثر بر قیمت طلا

سرمایه‌گذاران از گذشته تا کنون و قبل از شناخته شدن روش‌های متفاوت و پیشرفته برای سرمایه‌گذاری همواره از طلا به عنوان راهی امن و پوششی مطمئن در برابر نابه سامانی های بازار استفاده می‌کردند.

اما اکنون با نوسانات به وجود آمده در بازار طلا، سوالات بسیاری برای سرمایه‌گذاران و مردم عادی پیش آمده است. 

به چه دلیل قیمت طلا همواره در حال افزایش است؟

آیا این امر نرمال و طبیعی است؟

آیا سرمایه‌گذاری روی طلا با این قیمت بالا به صرفه است؟

تا چه زمانی روند افزایش قیمت طلا ادامه پیدا می‌کند؟

آیا الان زمان سرمایه‌گذاری روی طلا می‌باشد؟

 

برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

 


سرمایه گذاران به دنبال جایگاهی امن برای کسادی بازار!

 

از ماه مارچ 2020 اغلب کشورها برای جلوگیری از گسترش وهمه‌گیری کووید 19 سرتاسر کشور را تعطیل و قرنطینه کردند. اگرچه این کار از گسترش این ویروس تا حد قابل توجهی جلوگیری کرد اما باعث بی‌ثباتی در سیستم اقتصادی و تعطیلی صادرات و واردات شد. 

در قرنطینه از جانب دولت بسته های حمایتی مختلفی به مردم توزیع شد اما نرخ بهره با رکود بسیاری روبه رو و سرمایه گذاران با فاصله گرفتن از بازار و ریسک های موجود به طلا به عنوان پوششی امن در مقابل نابه سامانی های اقتصادی پناه آوردند.

در آغاز سرمایه‌گذاران امید داشتند که اقتصاد با شروع به کار کردن کارخانه‌ها و کمپانی‌ها به زودی بهبود می‌یابد، پس شروع به خرید منابع و ذخایر کم ارزش کردند. با گذشت زمان امید برای بهبود پایین آمد و سرمایه‌گذاران به دنبال جایگاهی امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری های خود گشتند.

به این ترتیب سرمایه‌گذاران بزرگ و عامه مردم به طلا برای سرمایه‌گذاری سودآور و مطمئن روی آوردند.

برخلاف سایر کالاهای موجود در بازار، طلا به طور حقیقی بسیار ارزشمند است.مطالبه برای طلا هرگز تا این حد بالا نبوده است و در دهه های اخیر بسیار مورد توجه سرمایه گذاران بزرگ قرار گرفته است.

دلایل زیادی برای خرید و فروش طلا وجود دارد که هرکدام با توجه به شخصیت و وضعیت هر فرد متغیر است. بعضی افراد از طلا برای سرمایه گذاری های طولانی مدت استفاده می کنند در حالیکه سایر افراد در تلاش برای رسیدن به سود، بدون پرداخت هزینه های قبلی می باشند.

 

کووید 19 چه تاثیری بر قیمت طلا گذاشت؟

سرمایه گذاری روی طلا دارای جنبه های متنوعی می باشد:

 

 سرمایه گذاری با کمترین ضرر و زیان

پوشش ریسک به نوعی از سرمایه گذاری گفته می شود که باعث کاهش ریسک و ضرر در سرمایه گذاری ها می شود. پوشش ریسک اساسا صورتی از سرمایه گذاری است که برای جبران ضرر و زیان های احتمالی در دیگر انواع دارایی ها و داد و ستد ها می باشد. به عبارت دیگر یک سرمایه گذار ممکن است با خرید طلا از تاثیرات سقوط یا نوسان ارز و بورس اوراق بهادار جلوگیری کند. طلا می تواند به عنوان محافظی در مقابل تورم عمل کند و به همین دلیل اکثر اوقات نیازمند تکانی سریع برای به دست آوردن سودی واقعی می باشد. به عنوان مثال اگر بازار بورس شروع به سقوط کند سرمایه گذار می تواند سهام خود را بفروشد و طلا بخرد و سپس زمانی که بازار بورس شروع به بازگشت و بهبودی کرد او می تواند طلای خود را فروخته و به بازار بورس و سود سابق خود برگردد.

 

خرید و فروش طلا

داشتن جایگاه امن برای سود کردن

کسانی که در معاملاتی  با ریسک بالا سرمایه گذاری می کنند می توانند از داشتن جایگاه امن طلا سود ببرند. سرمایه گذار ممکن است حتی اگر قیمت طلا سر به فلک بکشد باز هم طلا بخرد و سپس در زمان نیاز آن را بفروشد. از سوی دیگر این به عنوان راهی عمل می کند که یا سودآور باشد یا امکان سود احتمالی را در صورت بازگشت و بهبود بازار نگه دارد. اساسا خریداری طلا به عنوان جایگاهی امن حتی در زمانی که بازار بورس درحال سقوط و ریزش است به عنوان ضربه گیر اقتصادی برای شما عمل می کند.

 

سرمایه گذاری مستقیم

در حالیکه خرید طلا به عنوان یک سرمایه گذاری مستقیم شناخته شده است عامه مردم آن را به عنوان زیورآلات یا برای داشتن شیئ ارزشمند خریداری می کنند. سرمایه گذاران بزرگ کسانی هستند که تنها برای افزایش سرمایه در آینده های نه چندان دور روی طلا سرمایه گذاری می کنند و روش های خاص خود را برای افزایش سرمایه دارند.

عدم ثبات در امور سیاسی به طورچشمگیری در سرمایه گذاری و داد و ستد های طلا تاثیرگذار است. در موقعیت های مختلف طلا همواره به عنوان مانع و پشتیبانی امن در برابر تغییرات بزرگ می باشد. هنگام به وجود آمدن آشفتگی های سیاسی مردم بیش از پیش به سرمایه گذاری روی طلا روی می آورند که بالا رفتن درخواست و مطالبه باعث افزایش قیمت آن می شود. سرمایه گذاری روی طلا در طولانی مدت باعث سود های بزرگ و در مقایسه با سایر سرمایه گذاری ها دارای ثبات بیشتری می باشد.

 

 سرمایه گذاری روی طلا

 

عوامل تاثیرگذار روی قیمت طلا به طور کلی به صورت زیر می‌باشند:

 

 

1) بالا رفتن درخواست و استقبال سرمایه‌گذاران و عامه مردم از این فلز ارزشمند

این نکته فقط در رابطه با طلا صدق نمی‌کند بلکه تمامی کالا های موجود در بازار با بالا رفتن درخواست و مطالبه افزایش قیمت پیدا می‌کنند.متقابلا هنگامی که بازار راکد است و درخواست برای کالای موردنظر کاهش می‌یابد قیمت آن نیز افت کرده و پایین می‌آید.

با توجه به آمار جهانی طلا ، در نیمه اول سال 2016 درخواست آن 15 درصد افزایش یافته است و  همچنین درصد سرمایه گذاری روی آن نیز 16 درصد افزایش یافته است. این رقم که بالا ترین آمار از سال 2009 تا کنون بوده است دلیل اصلی روند صعودی قیمت طلا در سال اخیر می‌باشد.

 

2) تاثیر بسزای تورم بر افزایش قیمت طلا 

عامل دیگری که در قیمت طلا بسیار تاثیر‌گذار است تورم و بالا رفتن قیمت سایر کالا های موجود در بازار می باشد. با بالا رفتن تورم قیمت طلا نیز افزایش می یابد همانگونه که با کاهش تورم و پایین آمدن قیمت سایر کالا ها قیمت طلا نیز افت پیدا می‌کند.

وقتی نرخ تورم شروع به بالا رفتن می کند ارزش پول رایج پایین می آید و سرمایه گذاران برای مواجه با این بحران با شکست روبه رو می شوند. بنابراین بیشتر مردم شروع به سرمایه گذاری در بازار طلا می کنند. حتی اگر نرخ تورم برای مدت زمان بیشتری بالا بماند بازهم طلا پوشش مناسبی برای این شرایط عمل می کند و تحت تاثیر نوسانات ایجاد شده برای پول رایج قرار نمی گیرد.

 

سرمایه گذاری روی طلا

3) رابطه معکوس نرخ بهره و طلا

با سقوط نرخ بهره سرمایه‌گذاران بزرگ و عامه مردم با شکست در سرمایه گذاری ها و پس‌اندازهایشان روبه رو می شوند. طلا به دلیل اینکه رابطه ای معکوس با نرخ بهره دارد این مشکل را برای سرمایه‌گذاران حل کرده است.

بنابراین همه برای حفظ سرمایه های خود به فروش آن ها می‌پردازند و به سرمایه گذاری روی طلا روی می آورند. این امر که باعث بالا رفتن درخواست ها و افزایش قیمت طلا می شود خرید و فروش این فلز ارزشمند را بالا می‌برد. از طرف دیگر این سرمایه‌گذاری به مردم این امکان را می‌دهد که با افزایش نرخ بهره طلا های خود را فروخته و سرمایه گذاری خود را دوباره و به راحتی تغییر دهند.

 

4) وابستگی قیمت طلا به ارزش دلار 

قیمت فعلی دلار در قیمت‌گذاری طلا اهمیت بالایی دارد و همواره تغییرات دلار آمریکا تاثیر بسزایی در قیمت گذاری آن دارد.

قیمت طلا مانند بسیاری از کالاهای موجود در بازار به تغییرات ارزش پول بخصوص دلار آمریکا وابسته می‌باشد. از آنجا که اقصاد آمریکا در حال پیشرفت می باشد دلار آن در قیمت گذاری طلا نقش مهمی دارد. دلار همان اندازه که می تواند قیمت طلا را پایین بیاورد می تواند آن را افزایش نیز بدهد برای مثال با افت قیمت دلار در 2016 شاهد بالا رفتن قیمت طلا بودیم.

هنگامی که قیمت دلار کاهش پیدا می کند سرمایه گذاران به طلا برای پوششی امن و مطمئن روی می آورند. در صورتی که افت دلار قیمت طلا را بالا می‌برد طلا تمایل و گرایش بالایی دارد که تغییرات دلار را ثابت و پایدار کند.

 

ارتباط بالارفتن دلار و افزایش قیمت طلا

 5) بانک های بین المللی

بانک های بین المللی تفاوت های بسیاری با بانک های عادی دارند و با تصور عامه مردم متفاوت از بانک است. در بانک های عادی تمامی مردم جامعه از سرمایه گذاران بزرگ تا قشر معمولی می‌توانند پول خود را در بانک قرار داده و سپرده خود را ذخیره کنند و وام های مختلف بگیرند اما بانک های بین الملل این قابلیت را برای بانک های مرکزی و بزرگ دارند و قابل دسترسی برای تمام مردم جامعه نمی‌باشند.

این بانک ها به بانک های مرکزی و سرمایه گذاران بزرگ وام می‌دهند و سپرده های آنان را ذخیره می‌کنند و با تبدیل آن ها به طلا قیمت آن را افزایش می‌دهند.

بانک های بین المللی مقدار بالایی طلا نگهداری می‌کنند و در زمان های معین و مناسبی و با اندازه و کمیت های بالا خرید و فروش می‌کنند. در زمان های خرید و فروش طلا توسط بانک های بین المللی قیمت طلا با تغییرات بالایی روبه رو می‌شود. این بانک ها حجم بسیاری از سرمایه های خارجی خود را با طلا و باقی سرمایه خود را به صورت پول رایج نگهداری می‌کنند. این بانک ها برای داد و ستد و ذخیره سپرده و سرمایه های گوناگون، سیاست های اقتصادی خود را دارد و از قوانین خاصی پیروی می‌کند.

این بانک ها در خرید و فروش طلا با کمیت های بالایی سر و کار دارند که با پول رایج صورت می‌گیرند. همین امر باعث می شود که قیمت طلا افزایش یافته و توجه دلالان پول رایج به تغییرات و دستورات بانک های بین الملل جلب شود.

 

تفاوت بانک های بین المللی و بانک های عادی

6) استفاده های بازرگانی و صنعتی

در بسیاری از کشور ها از جمله چین و هند نزدیک نیمی از ذخایر سالیانه طلا به ساخت جواهرات اختصاص داده می‌شود. این کشورها دارای بزرگترین بازارهای خرید و فروش طلا می‌باشند و هر ساله میزان درخواست و مطالبه برای تهیه و اسخراج طلا را افزایش می‌دهند و باعث بالا رفتن قیمت آن می‌شوند.

علاوه بر اینکه از طلا بخاطر جلوه زیبا و تجملاتی اش در تولید جواهرات و زیور آلات مختلف استفاده می‌شود در زمینه های صنعتی و پزشکی نیز کاربرد های زیادی دارد. خاصیت های ویژه ای که طلا دارد از جمله رسانایی الکتریکی و گرمایی بالا، قابلیت چکش خواری، مقاومت در برابر زنگ زدگی و تجزیه باعث کارآمدی آن در زمینه های مختلف می‌شود.

 

طلا و زیورآلات

 7) میزان استخراج و تهیه طلا

برخلاف روغن، طلا مصرف شدنی و تمام شدنی نیست. تقریبا تمام طلا هایی که از گذشته تاکنون استخراج شده اند هنوز موجود می باشند. اگر این فلز ارزشمند تجزیه شدنی و از بین رفتنی بود قیمت آن با افت شدیدی مواجه می شد و در طول زمان افزایش پیدا نمی کرد. از این رو کشورهای مختلف و سرمایه گذاران بزرگ از این فلز ارزشمند در سرمایه گذاری های خود استفاده می‌کنند.

ایالت متحده آمریکا یک سوم سرمایه خود را روی طلا سرمایه گذاری کرده است که در مقایسه با سایر کشورها رقمی بسیار بالا می باشد. چین تنها 2 درصد از سرمایه خود را به طلا اختصاص داده است و در حال افزایش سهم خود می باشد. چین با اینکه مبلغ بالایی برای خرید طلا دارد اما به دلیل بالا رفتن درخواست و افزایش قیمت مصرفی، خرید زیادی واضافه را کنترل می کند.

 

استخراج طلا

 

8) بهترین عامل تکان دهنده قیمت طلا

در آخر، فاکتور گسترده بلاتکلیفی و تردید در قیمت طلا بسیار تاثیر‌گذار است. هیچ فاکتور ویژه ای وجود ندارد که به اندازه این فاکتور در قیمت طلا تاثیر گذار باشد. بلاتکلیفی و تردید سیاسی یا بی ثباتی اقتصادی بهترین عامل تکان دهنده قیمت طلا می باشد. 

به طور ساده، طمع داشتن به سرمایه های موجود در بازار دشمن قیمت طلا می باشد. مسائل سیاسی و اجتماعی بین المللی مانند جداشدن پادشاهی انگلستان از اتحادیه اروپا یا اینکه چه کسی رئیس جمهور بعدی ایالات متحده امریکا می شود یا چگونگی رفتار تروریست های خاورمیانه ، باعث به وجود امدن تردید و بلاتکلیفی در خرید و فروش طلا می‌شود. اما چیزی که سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند این است که بلاتکلیفی و تردید مانند دیگر فاکتورها قابل سنجش و معین نمی‌باشد. این فاکتور عاملی وابسته به سرمایه گذاران است و با اتفاقات مختلف در جهان تغییر می‌کند. 

این تردید و بلاتکلیفی ها باعث کسادی بازار یا خرید و فروش بالا می‌شود که در تمامی این موارد قیمت طلا را افزایش می‌دهد.

 

جمع بندی مطالب فوق

مجموعه ای از عوامل ازجمله بالا رفتن درخواست ها و تورم و نرخ بهره و غیره باعث ایجاد تغییرات در قیمت طلا می‌شوند. این موارد که در نگاه اول بسیار ساده می باشند اما درکنار یکدیگر باعث ایجاد تغییرات باورنکردنی و دور از عقل می‌شوند. برای مثال بسیاری از سرمایه گذاران از طلا به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده می کنند که کاری بسیار معقول می باشد. با توجه به اینکه ذخایر طلا ثابت می باشد و دربرابر پول که ممکن است ارزشش را از دست بدهد این کار معقول و به صرفه می باشد.

 درحالیکه اخبار به دست آمده از طلا نشان دهنده بالا رفتن درخواست این فلز با ارزش است، بسیاری از تحلیلگران از افزایش قیمت آن سخن می گویند. در سال های 2020 و 2021 طلا به عنوان عنصر اصلی برای سرمایه گذاری شناخته می شود. حتی اگر واکسن کووید 19 (کرونا) ساخته شود تاثیر روانی صورت گرفته باعث ادامه فعالیت و سرمایه گذاری روی طلا می شود.

 

 

 

افزایش سرمایه گذاری روی طلا درسال های اخیر قابل پیش بینی نبوده است و درخواست ها بسیار بالا تر از استخراج و تهیه این ماده ارزشمند بوده است. اکنون با وجود اینکه قیمت طلا توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است بسیارمهم است که به تمام جنبه های موجود توجه کنید. نکات فوق را در نظر گرفته و از هماهنگی روند سرمایه گذاری با ریسک های بازار اطمینان به دست آورید. سرمایه گذاری روی طلا در شرایط خاص، ریسک و مشکلات خود را به همراه دارد به همین دلیل هنگام خرید و فروش و سرمایه گذاری روی طلا از شیوه سرمایه گذاری خود و شرایط موجود اطمینان حاصل کنید.

 

 

 

 

1399/6/24,1:50:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30