صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)
10,631,000 105,009,000
0 0

طلا اب شده در خانه | ذوب طلا و رسیدن به طلای اب شده

مراحل آب کردن طلا چگونه است؟ بیش از نیمی از افراد فرایند ذوب کردن طلا را نمی دانند. در این پست میخواهیم این مراحل را برایتان شرح دهیم.


ذوب طلا و رسیدن به طلای اب شده؟ راهنمای ساده برای ذوب طلا (تهیه طلای اب شده)

معمولا ذوب طلا اب شده با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهره‌گیری از ابزار و وسایل گران‌قیمت انجام می‌پذیرد. اکثر کمپانی‌های معدن‌کار این فرآیند را برای بررسی ترکیب مواد با هم یا جدا شدن آن‌ها از یکدیگر در حضور گرمای شدید انجام می‌دهند. اگرچه مردم عادی و معدن‌یاب‌ها (پیدایش طلا) می‌توانند با انجام مراحل ساده‌ای اقدام به تهیه ی طلای اب شده در خانه نمایند. تمام امکاناتی که برای ذوب طلا در خانه نیاز است چیزی بیش از در اختیار داشتن چند ماده معدنی وترکیب متداول و یک منبع حرارتی پرقدرت نیست.

اگرمی‌خواهید چند تکه طلا (شمش) را به صورت جواهری زیبا درآورید و یا فقط به دنبال تهیه طلای اب شده هستید، چند روش وجود دارد تا این فلزگرانبها را به صورت غیرحرفه‌ای در خانه آب کنید و به طلای اب شده برسید (قیمت گذاری طلای اب شده چگونه است).

بسیاری ازافراد به دلیل صرفه جویی درهزینه وسهولت درمسلط شدن بر فرآیند ذوب کردن، به تنهایی در حال یادگیری و آب کردن طلا هستند. با دقت واحتیاط کافی واستفاده از مواد، تجهیزات و اقدامات ایمنی مناسب، می‌توانید به راحتی طلا را در خانه خود ذوب کنید.

برای نتیجه‌بخش بودن کار و جلوگیری از هرگونه اتفاق ناگوار، داشتن مواد مناسب در هنگام ذوب طلا بسیار حیاتی است.

 

در حال رسیدن به طلای اب شده

مراحل اب کردن طلا (طلا اب شده در خانه)

بوته یا ظرف مخصوص ذوب فلز (crucible) را آماده کنید.

 

طلای اب شده بدست بیاورید با کمک بوته

 

 

 

بوته (crucible)، ظرفی مخصوص آهنگری است که از خاک رس یا کربن گرافیت ساخته شده است و می‌تواند دماهای بسیار بالا را تحمل کند. اطمینان حاصل کنید که یک بوته مرغوب با کیفیت بالا خریداری کنید، زیرا نقطه ذوب طلا حداقل 1,943 درجه فارنهایت می‌باشد. شما باید قطعات طلا یا جواهرات را داخل بوته قراردهید.

اگر بوته(crucible)، دراختیار ندارید از سییب زمینی استفاده نمایید.

 

در حال ذوب کردن طلا داخل سیب زمینی

 

استفاده از سیب زمینی به جای بوته روشی خانگی و ثابت شده در ذوب کردن طلا است. می‌توان داخل سیب زمینی را خالی کرد و طلا را داخل آن جای‌ داد.

شار را با قطعات طلای داخل بوته (crucible) یا سیب زمینی مخلوط کنید.

 

انواع شار مورد استفاده برای طلا اب کردن

 

شار، مخلوطی از کربنات سدیم و بوراکس است. ازاین ماده برای از بین بردن هرگونه ناخالصی در طلا، در عین سالم نگه داشتن ذرات آن استفاده می‌شود. اگرشار آماده در اختیار ندارید می‌توانید از جوش شیرین به عنوان جایگزین استفاده نمایید.

اگر طلای ناخالص دارید ، بهتر است قبل از تهیه طلای اب شده، آن را با شار مخلوط کنید. از دو پینچ شاربرای هر اونس طلای به کاررفته در زیورآلات وکمی بیشتراز آن برای ضایعات طلای ناخالص استفاده کنید. اگرمی‌خواهید ازسیب زمینی به جای بوته (crucible) استفاده کنید، قبل از ذوب کردن طلا (طلا اب شده)، فقط یک پینچ بوراکس را به سیب زمینی که شکمش را خالی کرده‌اید اضافه نمایید.

 

با استفاده ازمشعل لحیم‌کاری طلا اب شده بسازید

می‌توانید انواع مختلفی از مشعل‌های لحیم‌کاری را به کار بگیرید. برخی از افراد از مشعل پروپان استفاده می کنند در حالی که سایرین از مشعل اکسیژن - استیلن برای ذوب شدن طلا بهره می‌برند. شعله‌های مشعل لحیم‌کاری را مستقیما به سمت ظرف مخصوص ذوب فلزات یا سیب زمینی بگیرید تا در عرض چند ثانیه طلا ذوب شود.

 

طلای اب شده را داخل قالب بریزید

قالب از فلز سنگین ساخته شده است. در این مرحله طلای آب شده را برای شکل‌گیری، خنک و سفت شدن به درون قالب می ریزید. هنگام ریختن طلا درقالب ، برای نگه داشتن و حرکت دادن بوته (crucible)، ازانبری که نسبت به حرارت مقاوم است استفاده کنید. با این حال، اگر از سیب زمینی به جای بوته استفاده می کنید، می توانید این مرحله را کاملاً رد کنید و به راحتی بگذارید طلای اب شده درون سیب زمینی خنک شود.

 

ریختن طلای اب شده داخل بوته

 

تجهیزات دیگری که برای ذوب فلزات می‌توان از آن‌ها بهره برد:

به غیراز روش ذوب طلا به روش قدیمی ، روش‌ها و تجهیزات دیگری نیز وجود دارند که برخی از مردم برای آسانتر کردن این فرآیند از آن‌ها بهره می‌برند. در ادامه به بررسی این دستگاه‌ها میپردازیم.

 

• از کوره برقی استفاده نمایید

اکنون در بازار، کوره‌های الکتریکی مخصوص اب کردن طلا موجود اند. آنها معمولاً كوره هاي كوچكي هستند كه قدرت زيادي دارند و مخصوص ذوب فلزات سخت اند. برخی از کوره های برقی قیمت مناسبی دارند و حتی می توانید آن‌ها را بصورت آنلاین خریداری کنید.احتمالا به یک ظرف مخصوص ذوب فلزات مناسب و مطمین نیاز دارید. آخرین مدل‌ها حتی به شما امکان را می دهند که دمای خاصی را به صورت دیجیتالی تنظیم کنید.

 

ذوب طلای اب شده با کوره برقی

• از مایکروویو 1200 وات برای ذوب طلا استفاده کنید

بسیاری از افراد با استفاده  از مایکروویو 1200 وات به ذوب طلا پرداخته‌اند. این به کمک یک کیت یا کوره ذوب طلا است که داخل مایکروویو قرار می دهید. توصیه می شود که دیگر از مایکروویو که برای تهیه طلای اب شده استفاده شده برای گرم کردن غذا استفاده نکنید.

 

مایکروویو در حال استخراج طلای اب شده

 

اقدامات ایمنی

برای ذوب کردن طلا به گرمای شدیدی نیازمی‌باشد. به همین خاطر پیدا کردن مکانی که دور از دسترس کودکان باشد از اهمیت خاصی برخوردار است. ترجیحا محل مورد نظر برای انجام این فرآیند یک اتاق اضافی یا انباری باشد که در چند متری منزل قرار دارد. یک میز کاربرای قراردادن تمام مواد وابزارخود در یک مکان مفید است. حتما از تجهیزات حفاظتی و ایمنی مقاوم در برابر حرارت مانند دستکش و محافظ صورت بهره‌مند شوید تا از پوست خود در برابر حرارت زیاد مراقبت نمایید. در مطلب پیشرو به بررسی برخی نکات و تذکرات ایمنی در خصوص ذوب کردن این فلز گرانبها در مایکروویو میپردازیم.

 

تذکرات ایمنی مهم برای استفاده از کوره و کیت ذوب طلای مایکروویو:

• فضای کار خود را دور از خانه، در محلی با تهویه مناسب، مانند گاراژی درب  آن بازاست یا بیرون، تنظیم کنید.

• فضای کار خود را از مواد مشتعل‌زا دور نگه دارید.

• ازمایکروویو برای ذوب طلا و رسیدن به طلای اب شده در خانه استفاده نکنید. در طی فرآیند ذوب شدن دما به بیش از 2300 درجه فارنهایت می‌رسد و احتمال خطر آتش سوزی بالا است. همچنین، بخارهایی که در طی فرآیند ذوب از ظرف مخصوص ذوب فلزات خارج می شوند، در صورت عدم تهویه مناسب خطرناک اند.

• از مایکروویو مجزا و اختصاصی 1200 وات استفاده نمایید. به عبارت دیگر در مایکروویو خانگی خود که با آن غذا را گرم می‌کنید، طلا ذوب نکنید. همچنین استفاده از مایکروویوهایی که کمتر از 1200 وات قدرت دارند توصیه نمی شود.

• اجازه دهید مایکروویو 20 دقیقه در حین فرآیند حرارتی دادن خنک شود.

• برای بهتر خنک شدن مایکروویو در آن را باز بگذارید. می‌توان گفت در پس ازفرآیند حرارتی ذوب، در دستگاه را باز نگه دارید تا بهتر خنک شود. همیشه پس از تمام شدن فرآیند ذوب، کوره را از مایکروویو خارج کنید، تا درون دستگاه بیش از حد گرم نشود واز آسیب رساندن به آن جلوگیری کنید.

• سعی نکنید که ی بوته را تنها در مایکروویو حرارت دهید. این عمل را با استفاده از کوره فیبر سرامیکی در اطراف بوته (crucible) انجام دهید.

• در حالی که فرآیند ذوب در حال انجام است مایکروویو را بدون مراقبت رها نکنید.

• در صورت بروز جرقه یا شکستن بوته (crucible)، بلافاصله مایکروویو را خاموش کنید. اگر نمی‌توانید به دکمه قطع و وصل برسید، دوشاخه را از برق بکشید.

• قبل از پاک کردن ذرات و خرده‌های طلا که از بوته سرریز شده‌اند، اجازه دهید مایکروویو و کوره خنک شوند.

• همیشه پس از استفاده مایکروویو را تمیز کنید.

• در این فرآیند ذوب طلا با ماکروویو همیشه از ابزار وسایل محافظ و بهره ببرید.

 

 

1399/7/3,1:01:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30