صفحه اصلی
قیمت طلا و ارز لحظه ای (ریال)

اگر به فکر خرید و فروش طلای دست دوم هستید دست نگه دارید!

با افزایش قیمت طلا و کاهش ارزش پول ملی بسیاری از افرادی که دارای نقدینگی و سرمایه مازاد هستند به دنیال یافتن راهی جهت پس انداز و حفظ ارزش پول خود می‌باشند. خرید و فروش طلای دست دوم یکی از راه‌‌هایی است که این روزها در میان افراد زیادی طرفدار پیدا کرده است. اما آیا معاملات طلا دست دوم ایده‌ی خوبی برای سرمایه گذاری است؟ با طلای اب شده همراه باشید تا به بررسی این نوع معاملات و نکات مهم هنگام خرید و فروش طلا دست دوم بپردازیم.

 

 


آیا طلای دست دوم بخرم؟

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که آیا خرید طلای دست دوم منطقی است؟ و ما را به سودی که می‌خواهیم می‌رساند یا خیر. واقعیت این است که بسیاری از مردم گمان می‌کنند طلای نو و دست دوم هیچ تفاوتی با هم ندارند و تنها فرقی که میان این دو نوع طلا وجود دارد دستمزد و یا اجرت آن است و خب در این صورت منطقی است که شما با خرید طلای دست دوم هزینه‌ای که بابات دستمزد باید پرداخت کنید را پس اندازکنید. اگرچه طلای متفرقه کاملا بدون اجرت نیست. یعنی مقدار کمی بابت اجرت باز هم کسر می‌شود. اما تفاوت دستمزد آن به نسبت طلا نو آن قدری می‌باشد که درهنگام خرید این مابه التفاوت قیمتی را مد نظر قرار دهید. در واقع مهم ترین تفاوت طلای دست دوم و نو در همین دستمزد است به همین علت به طلا دست دوم طلای دستمزد افتاده نیز می‌گویند.

 

طلا دست دوم برای سرمایه گذاری یا زیورالات؟

تنوع مصنوعاتی که در خرید طلای نو وجود دارد بدون شک بیشتر از طلای دست دوم است. هنگامی که شما برای خرید طلای دستمزد افتاده به طلافروشی مراجعه می‌کنید تنوع آنچنانی در انتظار شما نیست و باید انتخاب خود را محدود به طلای موجود در ویترین کنید. ولی مهم‌ترین نکته در اینجا این است که توجه کنید برای چه هدفی و با چه منظوری به دنبال خرید و فروش طلای دست دوم هستید؟ آیا به سرمایه گذاری فکر می‌کنید و یا برای استفاده به عنوان زیورآلات به دنبال خرید هستید؟

طلاهای جدید با ابکاری‌های درخشان و ظاهری فریبنده بدون شک جذاب‌تر از طلاهای دست دوم هستند و صد البته اجرت بیشتری نیز دارند. بنابراین اگر با هدف سرمایه گذاری به دنبال خرید طلا هستید پس چه بهتر که پول خود را تا جایی که می‌توانید پس انداز کنید.

 

سود خرید طلای دست دوم چه قدر است؟

تقریبا می‌توان با اطمینان گفت که تمام افرادی که به دنبال خرید طلای دستمزد افتاده می‌روند به یک چیز فکر می‌کنند: سود بیشتر! اما آیا واقعا خرید طلای دست دوم قابل اعتماد است؟ به گفته مسعود یزدانی نائب رییس اول اتحادیه طلا و جواهر خرید و فروش طلا دست دوم ممنوع است. چون برخی از فروشندگان بدل اندازی می‌کنند به عبارت دیگر طلا با عیار پایین را به جای طلا با عیار بالاتر به فروش می‌ر‌سانند و یا اینکه اجناس سرقتی را در مغازه خود می‌فروشند. تقریبا از هر 10 پرونده شکایتی که به اتحادیه طلا و جواهر ارجاع داده می‌شود پنج مورد مربوط به خرید و فروش طلا دست دوم جعلی است. پس پر واضح است که در چینین شرایطی خرید این نوع کالا دارای ریسک پذیری قابل توجهی است. هرچند که با خرید از مراکز معتبر و آشنا و یا مشورت با اهل فن و کارشناسانت متبحر این رشته می‌توان تا حدود زیادی ریسک این نوع خرید را کاهش داد ولی معمولا پیشنهاد می‌شود به جای خرید طلا دست دوم افراد طلای نو با اجرت پایین و مزد کم تهیه کنند.

 

معایب خرید طلا دست دوم

یکی از مواردی که باعث نگرانی اتحادیه طلافروشی شده است رواج معاملات طلای متفرقه و یا همان دست دوم است. با رواج خرید و فروش طلای دست دوم بسیاری از کارگاه ها و تولید های ساخت طلا و جواهرات دچار مشکل شده‌اند و از انجایی که تولید نیروی محرکه اصلی و مرکز پویایی افتاد محسوب می‌شود بنابراین با ازدیاد این نوع معاملات ضربه سهمگینی بر تولید وارد می‌شود. بخشی از ممنوعیت فروش طلادست دوم به همین علت است. از طرف دیگر با رواج کلاهبرداری و زیاد شدن طلاهای بدون فاکتور و تقلبی که به بهانه قیمت پایین تر در بازار معامله می‌شود خرید این نوع طلا نیز پر ریسک‌تر شده است. به همین علت بسیاری از کارگاه های تولیدی به ساخت و تولید طلاهایی اقدام کرده‌اند که دارای مزد و اجرت پایین تری هستند و شما می‌توانید با خرید آن ضمن حمایت از تولید از صحت عیار و ارزش طلا اطمینان پیدا کنید.

 

مهم ترین نکته در خرید و فروش طلای متفرقه

یکی از نکات اساسی که در هنگام خرید و فروش طلای دستمزد افتاده باید به آن توجه کنید. هزینه‌ی پرداختی در مقابل ارزش کالایی است که آن را خریداری می‌کنید. تشخیص ارزش طلا نیز کار چندان ساده‌ای نیست و نیازمند تجربه و تخصص بسیاری می‌باشد. در بسیاری موارد تنها دستگاه‌های حرفه‌ای و سنگ محک می‌توانند ارزش یک قطعه طلا را مشخص کنند. بنابراین تنها راهی که شما را مطمئن می‌سازد طلای با ارزشی در اختیار دارید مشورت با کارشناسان و خرید از افراد معتبر و طلافروشی های سرشناس است.

 

می‌توانید برای آگاهی از آخرین اخبار طلا و سکه و نیز مشاهده ی جدیدترین مقاله ها، به طلای اب شده مراجعه نمایید.

1399/5/16,8:19:00 | Talaabshode

دیدگاه خود را به اشتراک بگزارید :

0 / 30