طلای اب شده نقدی و دلار برای انجام معاملات طلای اب شدهاگر شما هم  جزآن دسته از افرادی باشید که در این روزهای پر تلاطم سرمایه گذاری به دنبال یافتن راهی برای افزایش سرمایه خود می‌گردید حتما تا به حال به  خرید و فروش طلا فکر کرده اید. اگرهم هنوزفکرسرمایه گذاری دراین بازار به ذهنتان خطور نکرده است خواندن مقاله‌ی راه های سرمایه گذاری در بازار طلا رابه شما پیشنهاد می کنیم، در کنار تمامی راه‌های سرمایه گذاری دراین بازار پر نوسان یکی از انواع معاملاتی که درآن صورت می‌گیرد معاملات طلای اب شده وخرید و فروش آن است. اگر دقیقا نمی‌دانید طلای اب شده چیست حتما  این مقاله را مطالعه کنید. 

طلای اب شده به دو صورت نقدی و کاغذی معامله می شود قبل از هر توضیحی ابتدا به این سه سوال پاسخ می‌دهیم: 

  1. طلای اب شده نقدی چیست؟

  2. طلای اب شده کاغذی چیست؟

  3. طلای اب شده شنبه ای و فردایی چیست؟

در این مقاله سعی داریم انواع معاملات و اصطلاح کاغذی را برای شما به زبان ساده توضیح دهیم.

 

طلا اب شده نقدی :

در این نوع معامله همانطور که از اسمش پیداست همه چیز نقدی است. یعنی شما کالای خود را در همان روزی که می‌خرید با انگ و عیار مشخص دریافت می‌کنید. دقیقا مانند خرید سکه،  پول را پرداخت می‌کنید و کالا را که در این جا طلا اب شده باشد تحویل می‌گیرید. این نوع معاملات کاملا قانونی و شرعی است و بسیار کم ریسک تر و مطمئن تر از خرید کاغذی طلا است.

اما طلا کاغذی اب شده چیست؟

در این نوع معاملات هیچ کالایی رد و بدل نمی‌شود ! یعنی چی؟

یعنی شما بدون اینکه طلایی را به صورت فیزیکی دریافت کنید فقط روی کاغذ و با حرف به خرید و فروش آن می‌پردازید.  بازار طلای اب شده کاغذی بسیار پر ریسک و پر از فوت وفن های خاص خودش است. برای تازه واردان و کسانی که تجربه ای در زمینه خرید و فروش آن ندارند ورود به بازار کاغذی پیشنهاد نمی‌شود.

 طلا ابشده شرطی نیز از زیر مجموعه‌های معاملات کاغذی هستند. برای مثال وقتی کسی وارد بازار خرید و فروش طلای ابشده شرطی می شود در واقع کالا را با شرط خریداری می‌کند. یعنی کالایی که خرید وفروش می‌شود عیارمشخصی ندارد و به شرط مشخص شدن عیار آن در ری‌گیری معامله صورت می‌گیرد. معمولا دراین مبادلات عیار طلای اب شده را 750 در نظر می‌گیرند. اما اگر مشتری غریبه باشد و اعتباری در بازار نداشته باشد عیار آن را 740 منظور می‌کنند و بنا برهمین عیار به خرید وفروش طلای اب شده می‌پردازند. .

تنها نکته ای که اینجا باید مطرح کنیم این است که معاملات کاغذی  با آن چه پیشتر در مقاله‌ی قراردادهای اتی طلا مطرح کردیم متفاوت است. این نوع معاملات در بازار طلا انجام می‌شود وهیچ پیگیری قانونی برای آن وجود ندارد ولی قرارداد های اتی  در بازار بورس و زیر نظر سازمان بورس صورت می‌گیرد.

نکته‌ی دیگری که باید بدانید راجع به قیمت گذاری هاست. آنچه در سایت ها و کانال‌های تلگرامی و یا حتی گروه‌های خصوصی بین طلا فروشان به عنوان قیمت اب شده مطرح می‌شود قیمت یک مثقال طلای 17 عیار است که در واقع همان مظنه است. بنابراین وقتی جایی دیدید قیمت یک گرم طلای اب شده 18 عیار را قرار داده‌اند بدانید که این قیمت با آن چیزی که به عنوان قیمت طلای اب شده در سایر سایت ها اعلام می‌شود متفاوت است. به زبانی دیگر قیمت یک گرم طلای اب شده 18 عیار همان قیمت یک گرم طلای 18 عیار است .

راه تبدیل مظنه به قیمت یک گرم طلای 18 عیار هم بسیار ساده است تنها کافی ست که مظنه را به عدد 4.33 تقسیم کنید.

در بازار طلای اب شده از اصطلاحاتی مانند مظنه اب شده فردایی و یا مظنه اب شده شنبه ای استفاده نمی کنند .چون جنسی که با ان معامله می کنند طلای اب شده است. بنابراین قیمت اب شده ی فردایی و کاغذی و... همه همان مظنه است (یک مثقال طلای 17 عیار).

در پایان باید گفت خرید و فروش طلای اب شده نیاز به مهارت و کمی روحیه ریسک پذیری دارد چرا که اگر از جای معتبر و مورد اعتمادی خریداری نشود ممکن است خیلی راحت سرمایه‌ای که برای به دست اوردن آن سال ها زحمت کشیده‌اید را از دست بدهید. حال معاملات کاغذی بسیار پر ریسک تر است و مهارت بسیار بسیار بیشتری نیاز دارد تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و سود کنید. بنابراین در انتخاب شیوه‌ی سرمایه گذاری خود بسیار دقت کنید و هرگزبدون تحقیق اقدامی نکنید.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید