تعدادی زیورالات و طلای مرغوبهنگامی که تصمیم به خرید طلا و جواهرات می‌گیرید و راهی بازار می‌شوید باید از نکات مهم خرید وفروش طلا و جواهر اگاهی کامل داشته باشید. چرا که طلا فلز گرانبهایی محسوب می‌شود و خرید آن جز خریدهای پرریسک است. از طرف دیگر سودجویان زیادی وجود دارند که می‌توانند از ناآگاهی شما سواستفاده کنند. و در نتیجه ضررهای زیادی را به شما تحمیل کنند. بنابراین آگاهی از فوت و فن‌های خرید وفروش طلا و جواهرات امری ضروری است که باید آن را بدانیم.

 

چرا طلا بخریم؟

اولین سوال و اولین نکته‌ای که در این قسمت وجود دارد پاسخ به همین پرسش است. شما باید بدانید با چه هدفی به دنبال خرید طلا و جواهرات هستید؟ آیا طرفدار زیورالات گران قیمت هستید و به همین علت می‌خواهید طلاهای شیک خریداری کنید؟

آیا به عنوان هدیه و یا برای مراسم ازدواج به دنبال جواهرهستید؟

و در اخر آیا به عنوان سرمایه گذاری به دنبال خرید طلا و طلای اب شده هستید؟

 

پاسخ به این پرسش‌ها شما را کمک می‌کند تا بدانید در هنگام خرید طلا دقیقا باید به چه نکاتی توجه کنید. با  طلا اب شده همراه باشید تا نکات مهم خرید و تمامی فوت و فن‌های یک خرید خوب و به صرفه را برایتان بگوییم.

 

1.به اسم طلا نو جنس دست دوم نخرید.

یکی از نکات بسیار مهم این است که به جای طلای نو به شما طلا دست دوم نفروشند. چرا که با شگرد‌های خاصی طلا فروشان می‌توانند طلا دست دوم را به اسم  نو به شما بفروشند پس باید چه کار کرد؟

در هنگام خرید  طلایی که می‌خرید را به طور کامل بررسی کنید. اطراف قفل ها، زنجیرها و بدنه‌ی آن را به خوبی بررسی کنید که خط و خشی نداشته باشد. طلای دست دوم هرچه قدر هم خوب آبکاری شده باشد باز هم خط و خش‌هایی خصوصا در اطراف قفل خود دارد که آن ها را قابل تشخیص می‌کند.( ابکاری طلا فرایندی است که طی ان قطعه مورد نظر را داخل طلای مذاب فرو می‌برند تا لایه ای از طلا به روی آن تشکیل شود) .

 

2.قبل از خرید طلا از عیار و معنی آن اگاهی داشته باشید.

بازار طلا پر از اصطلاحات و کلمات تخصصی است که ممکن است برای شما نا آشنا باشد. بنابراین حتما مقاله‌ی ما درباره اصطلاحات مهم بازار طلا را مطالعه بفرمایید.

یکی ازاین اصطلاحات مهم مفهوم عیار است. چرا که طلا فروشان نیز با همین واژه بازی می‌کنند. عیار و یا درصد خلوص طلا معیاری است از 1 تا 24 در واقع از آنجایی که طلای خام بسیار نرم است و برای ساخت زیورالات و مصنوعات طلا نمی‌توان از آن استفاده کرد آن را با فلزات دیگری مانند مس، نیکل، پلاتین، نقره و.. ترکیب می‌کنند. درصد خلوص و یا همان عیار به شما می‌گوید چند درصد از طلایی که شما خریداری می‌کنید طلای خالص است.طلای 24 عیار یعنی طلایی که از 24 قسمت آن تمامش طلا است. هرچند در واقعیت چنین چیزی برای ساخت زیور الات وجود ندارد. وما طلای 24 عیار نداریم. چرا که همین الان اشاره کردیم طلای خالص به شدت شکل پذیر و نرم است. طلای 24 عیار در واقع همان شمش طلاست که با عدد 999 نیز نشان داده می‌شود و به ان شمش 999/9 گفته می‌شود. بهترین عیار برای خرید طلا در ایران  طلای 18 عیار است منظور از طلای 18 عیار نسبت 18 به 24 است که حاصل تقسیم عدد 75 صدم و یا 750 هزارم است. به همین دلیل است که پشت طلا های 18 عیار عدد 750 نوشته شده است. که یعنی 75 درصد این قطعه‌ی طلا از طلای .خالص ساخته شده است و باقی ان نیکل و یا مس است

 

طلای ایرانی بخریم یا طلای خارجی؟

سوال بسیار متداول خریداران  این است که طلای ایرانی بهتر است یا طلای خارجی؟ در واقع پاسخ به این سوال به هدف شما از خرید وهمین طوربودجه‌ی شما بستگی دارد. طلاهای خارجی اجرت ساخت بسیاربالایی دارند. ( شما می‌توانید تمامی مطالب مربوط به اجرت و درصد ساخت را در این مقاله بخوانید.) اگرهدف شما سرمایه گذاری باشد خرید طلای خارجی اصلا انتخاب عاقلانه ای نیست. ولی اگر برای هدیه  و یا صرفا زیبایی به دنبال خرید طلا و جواهر هستید و از بودجه ی مالی خوبی برخوردارید چرا که نه؟اما حواستان را خوب جمع کنید که طلا اصفهان را به اسم طلای ایتالیایی به شما ندهند .چرا که طلا فروشان اصفهانی با وارد کردن دستگاه های تراش ایتالیایی طلا های بسیار ظریف و زیبایی را ساخته‌اند که همین باعث سو استفاده ی برخی از سودجویان شده است.تشخیص این تفات نیاز به کمی مهارت و تجربه دارد. هرچند با خرید از طلافروشان معتبر می‌توانید ریسک خرید را تا حد زیادی کاهش دهید.

 

طلای یزد

یکی از بهترین طلا هایی که در ایران وجود دارد و حتی بازار خارجی آن نیز حسابی داغ است طلای یزد است. بنابراین به جای خرید طلاهای خارجی و پرداخت اجرت بالا می‌توانید به خرید طلای یزد فکر کنید.

اما چرا طلای یزد؟

طلای یزد در مدل های متفاوت و عیار های مختلف ساخته می‌شود. رایج ترین عیار طلای یزد عیار 20 است. طلای یزد نیز به نسبت طلای استان‌های دیگر شفاف‌تر و مقاوم‌تر است  و همین ویژگی‌ها کافی ست تا به یک انتخاب عالی برای خرید تبدیل شود.

 

رنگ 

وقتی اسم طلا می‌آید اولین تصویری که در ذهن ما نقش می‌بندد رنگ زرد است. متداول‌ترین رنگ طلا همان رنگ زرد و یا به عبارتی رنگ طلایی آن است. اما طلا در رنگ های دیگری مانند سفید، صورتی (رز گلد rose gold) و یا حتی قرمز و آبی نیز وجود دارد.

طی فرایندهای شیمایی و با اضافه کردن موادی مانند پالادیوم برای رنگ ابی، نقره یا پلاتین برای رنگ سفید و مس برای رنگ قرمز رنگ زرد طلا را تغیییر می‌دهند. ولی آگاه باشید رنگ‌های مختلف طلا هیچ تاثیری در قیمت ندارد.خوب حواستان را جمع کنید که طلای رنگی را گران نفروشند و ارزان از شما نخرند.

 

فاکتور طلا

هرگز فراموش نکنید در هنگام خرید طلا و جواهرات فاکتور را از فروشنده دریافت کنید. علاوه بر آن مفهوم نکاتی که در فاکتور نوشته می‌شود را نیز به خوبی بدانید .در قسمت سر برگ فاکتور تمامی مشخصات مغازه و فروشنده‌ای که شما از او طلا خریداری کرده‌اید نوشته شده است. معمولا نام و شماره تلفن و ادرس مغازه نیز در این قسمت نوشته می‌شود. در بخش شرح کالا اسم کالای خریداری شده به طور کامل ذکر می‌شود به طور مثال: گردن بند طرح هخامنشی

در قسمت عیار درصد خلوص و عیار طلا را درج می‌کنند که در ایران معمولا عیار18 و یا همان 750 متداول است.

در قسمت گرم، وزن طلایی که شما خریداری کرده‌اید نوشته می‌شود. چیزی که در اینجا مهم است این است که حتما وزن طلا را از روی ترازو بخوانید. ( درمقاله ی سوت چیست نحوه صحیح خواندن وزن طلا را گفته‌ایم) عده ای از طلا فروشان عادت به رند کردن وزن طلا دارند! بنابراین حتما وزن طلا را خودتان چک کنید.

قسمت دیگری در فاکتور وجود دارد که به آن مبلغ واحد می‌گویند. قیمت روز طلا و یا به عبارتی مظنه را در این قسمت می‌نویسند مظنه همان قیمت یک مثقال (4.608 گرم) طلای 17 عیار است. (دراین قسمت راجع به مظنه می توانید مطالعه کنید) و در نهایت قیمت کل و یا نهایی نوشته می‌شود که از فرمول زیر به دست می‌آید:

قیمت روز طلا+اجرت ساخت+7درصد سود+9 درصدمالیات بر ارزش افزوده ×وزن= قیمت کل

(نحوه ی محاسبه ی قیمت طلا را  قبلا در این مقاله به طور کامل توضیح داده‌ایم حتما آن را مطالعه کنید.)

فاکتورخرید علاوه بر اینکه به شما اطمینان می‌دهد که طلای اصل را خریداری کرده‌اید در هنگام فروش نیز بسیار به کار می‌آید. بنابراین حتما از فروشنده بخواهید فاکتور را به شما تحویل دهد.

سنگ‌های قیمتی

بسیاری از طلاها همراه با سنگ های زینتی و یا قیمتی به فروش می‌رسند. سنگ های قیمتی مانند برلیان جدا در فاکتور وزن می‌شود و قیمت آن نوشته می‎شود. ولی سنگ‌های اتمی که در واقع همان شیشه‌های تراش خورده هستند و ارزشی ندارند روی وزن طلای شما حساب می‌شوند. بنابراین هنگام خرید طلاهایی که با سنگ فروخته می‌شوند از اصالت سنگ قیمتی که در آن وجود دارد اطمینان حاصل کنید و شناسنامه‌ی  جواهر آن را دریافت کنید. چرا که سنگ‌های اصل شناسنامه‌ی اصالت دارند.

 

 

بهترین زمان خرید طلا

بازار طلا بازاری پرنوسان است. قیمت طلا ثابت نیست و در بازه زمانی‌های مختلف تغییر می‌کند. زمان‌هایی که تقاضا برای طلا کم است مانند ماه‌های محرم و صفر زمان مناسبی برای خرید طلاست.

یادتان باشد نزدیک اعیاد و مناسبت هایی مانند روز زن و عید نوروز که تقاضا برای طلا زیاد است زمان مناسبی برای خرید طلا نیست. بنابراین اگر برای خرید طلا تصمیم قطعی گرفته اید در مناسب‌ترین زمان ممکن طلا را خریداری کنید.

در پایان امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا خرید خوبی را تجربه کنید.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید